برادرمحسن رضایی: نخبگان کلید حل مشکلات ایران هستند

نشست تخصصی کمیته بازرگانی و تجارت بین المللی کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری دبیرخانه مجمع با موضوع " سرمایه اجتماعی و بهبود فضای کسب و کار" در محل دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، در این نشست که روز چهارشنبه هفتم مهرماه 89 با حضور دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر مجید قاسمی رییس کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری دبیرخانه مجمع و اساتید اقتصاد و مدیران بخش خصوصی و نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس، اتاق بازرگانی، بانک مرکزی و کمیته های دبیرخانه مجمع، حضور داشتند کارگاه آموزشی با سخنرانی دکتر محسن رنانی، دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان برگزار گردید.

*دکتر رضایی: نخبگان کلید حل مشکلات ایران هستند

در این نشست دکتر محسن رضایی با تقدیر از برگزار کنندگان این نشست علمی تخصصی گفت: اگر بپذیریم که چین توسعه خود را از "مالکیت" و آمریکا توسعه خویش را از تغییر در "آموزش و پرورش" شروع کرد ما در ایران باید توسعه را از درگیر کردن نخبگان در امر توسعه آغاز کنیم. ما بدون داشتن یک پلان روشن به توسعه شتابان دست نمی یابیم و توسعه ما تدریجی و بلند مدت خواهد بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه ما در آرمان ها و آرزوهامان از یک توسعه شتابان صحبت می کنیم اما عمل ما، مطابق یک توسعه تدریجی است. این تناقض را ما باید حل کنیم.

وی به نقش تیم های فرادولتی برای شتاب بخشی به توسعه اشاره کرد و گفت: در شکل گیری انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) هم با یک تیم قوی متشکل از آقایان مطهری، بهشتی، طالقانی و رهبر انقلاب و آقای هاشمی آمدند و دو کار بسیار بزرگ را انجام دادند، آنها توانستند استبداد را شکست دهند و یک نظام سیاسی بسیار قوی را با یک تئوری شفاف و روشن در کشور درست کنند و دیگر اینکه در برابر تمام حملاتی که به این انقلاب شد، کاملا دفاع کردند.

دکتر محسن رضایی سپس به عملکرد فرماندهان و رزمندگان ایرانی در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و آنها با یک حرکت فرادولتی توانستند، جنگ را مدیریت کنند و فراتر از مدیریت های متعارف عمل کنند. اگر ما می خواهیم اقتصاد هم مثل پیروزی انقلاب و مانند جنگ، توسعه شتابان پیدا کند، به چنین تیم هایی نیاز داریم.

*نشست اول: دولت، سرمایه اجتماعی و فضای کسب وکار

دکتر رنانی در نشست اول این کارگاه آموزشی به تعریف مفاهیم فضای کسب و کار و سرمایه اجتماعی پرداخت و فضای کسب و کار را برای فعالیت اقتصادی مانند محیط زیست یا اکسیژن توصیف کرد و گفت: همانگونه که مختصصین و کسانی که انواع حساسیت ها را دارند در بلند مدت از محیط آلوده گریزانند، سرمایه گذاران و خلاقیت ها نیز از جایی که فضای کسب و کارش مناسب نیست، می گریزند.

وی بازیگران یک توسعه موفق را سه دسته دولت، جامعه و فعالین اقتصادی تقسیم بندی کرد و افزود: برای آن که فعالین اقتصادی بتوانند نقش حقیقی خود در فرایند توسعه را بازی کنند پیش از آن لازم است دولت و جامعه نیز نقش هایی را بازی کنند، ویژگی هایی را کسب کنند و زمینه هایی را بسازند.

این استاد اقتصاد در ادامه گفت: سرمایه اجتماعی و فضای کسب و کار دو عامل مهمی هستند که در تعامل دولت و جامعه تولید می شود. بدون این دو، فعالین اقتصادی، انگیزه و زمینه ای برای فعالیت خلاق و جهش آفرین و سرمایه گذاری بلند مدت و دیربازده نمی یابند.

*نشست دوم: سرمایه اجتماعی و کارآفرینی

محسن رنانی در نشست دوم این کارگاه آموزشی با طبقه بندی مدیران اقتصادی به مدیران متعارف، مدیران کاشف فرصت ها و مدیران کارآفرین گفت: هر چه سهم کارآفرینان در میان فعالین اقتصادی بیشتر باشد، رشد اقتصادی به عنوان بستر مادی توسعه سریع تر شکل می گیرد و پایدارتر باقی می ماند.

دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان در ادامه به شرایط تحقق کارآفرینی در جامعه پرداخت و گفت: برای تکثیر کارآفرینان باید فضای "معنی داری اقتصادی" وجود داشته باشد. فضای معنی داری اقتصادی برای کارآفرینان دارای سه ویژگی است، اول: حفاظت از حقوق مالکیت در تعریف و تضمین. دوم: وجود حد قابل قبولی از اطلاعات قابل اعتماد و سوم: روشن و شفاف بودن افق آینده، که شرط روشنایی افق پیشرو، ثبات است.

این استاد دانشگاه سپس با اشاره به هزینه های تولید و هزینه های غیر تولیدی گفت: تخریب فضای کسب و کار از یک سو و کاهش میزان سرمایه اجتماعی در یک جامعه، هزینه های غیر تولیدی را بالا برده و فضای معنی داری اقتصادی را برای کارآفرینان پایین می آورد.

/ 1 نظر / 4 بازدید
mohammad hossein emamparast

سلام، یارانه‌ها که یاری نمیکنند، بنزین و گاز قیمتش سر به آسمان گذاشته، خارجیها هم که تحریممون کردند، با دنیا در افتادیم بخاطر نیروی هسته‌ای، نون هم که چند برابر شده، مردممون هم که هر روز دارند بخاطر بنزین قلابی سرطان شش میگیرند ، دنیا هم با ما در افتاده ، هر وقت هم که حرف می‌زنیم میگویند این همه بدبختیها در راه و برای اسلام است. اسلامی هم که رشد میکنه هر روز، سنّی است نه مال ما شیعه ها.‌ای امام کجایی که روز قضاوت نزدیک است. خودت رحم کن بر ما.