بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

سی ‬منطقه دفاع مقدس، ثبت ملی می‌شود
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۳٠
 

دبیر ستاد گردشگری جنگ معاونت گردشگری کشور، از ثبت ملی ‪ ۳۰‬منطقه عملیاتی و یادمان‌ها به مناسبت سی امین سالگرد آغاز هشت سال دفاع مقدس از جمله مناطق دره قسم لو در آذربایجان غربی، شلمچه در خوزستان و طلائیه خبر داد.

حسین زکریایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: در کنار تلاش برای ثبت ملی و پس از آن ثبت جهانی مناطق، آثار و یادمان‌های به جامانده از سال‌های دفاع مقدس، ثبت شاخصه‌های فرهنگی و معنوی و خلاقیت های رزمندگان نیز در دستور کار این ستاد قرار دارد.


وی افزود: در ستاد گردشگری جنگ کارگروهی به نام میراث معنوی وجود دارد که یکی از ماموریت‌های تعریف شده آن، پیگیری، تشکیل پرونده و انجام مطالعات لازم برای ثبت مناطق عملیاتی و شاخصه‌های فرهنگی دفاع مقدس است.


زکریایی، با این توضیح که اساس آیین نامه‌ای در دست تدوین است، خاطرنشان کرد: مویه مادران شهدا از مواردی است که ثبت آن در فهرست میراث معنوی کشور به عنوان یک موسیقی و جشن حنابندان رزمندگان در شب عملیات در مرحله مطالعه قرار دارد.


دبیر ستاد گردشگری جنگ گفت: آیین نامه ثبت خلاقیت‌های رزمندگان و اشیای دفاع مقدس نیز در حال تدوین است که بر اساس آن خلاقیت شهدا و خودکفایی‌های آنها در جریان جنگ تحمیلی ثبت می‌شود.

زکریایی، چفیه، سربند و قمقمه آب را از دیگر شاخص‌هایی برشمرد که می توانند در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شوند و افزود: آیین نامه ثبت این آثار نیز در دست تهیه است.


دبیر ستاد گردشگری جنگ در مورد روند پیگیری مراحل راه اندازی موزه شهدای زن نیز گفت: ستاد به طرح مطالعاتی اولیه این موزه سه اشکال وارد کرده است که پس از برطرف شدن آنها، وارد فاز اجرایی می‌شود.


زکریایی افزود: اعزام و وداع خانواده‌ها با رزمندگان به عنوان لحظاتی ماندگار از دل کندن از عزیزان برای دفاع از دین و کشور، نقش پشتیبانی زنان در دفاع مقدس، و وداع خانواده‌های شهدا با پیکر فرزندان، همسران و پدران خود از دیگر مواردی است که لازم است در طرح اجرایی مورد توجه قرار گیرد.


وی ادامه داد: نمای بیرونی موزه شهدای زن نیز باید استانداردسازی شود و عناصر لازم در جلب مخاطبان را داشته باشد.


زکریایی اظهار داشت: هم اکنون ‪ ۵‬ طرح پیشنهادی در مورد نمای جلوی این موزه ارایه و یکی از آنها پذیرفته شده است و برای اجرای آن باید با بنیاد شهید مذاکرات لازم صورت بگیرد.