بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

وای بر من اگر حقی را فدای مصلحتی کنم
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢۳
 

دکتر قالیباف: 

مدیریت مهم ترین چالش امروز ماست  

وقتی در تعصبات خشک باقی می مانیم و می گوییم افرادی که می خواهند با ما کار کنند باید از حزب و گروه ما باشند، این نوعی بت پرستی جاهلی است، در صورتی که پیشرفت توام با عدالت متضمن کرامت انسانی است که اگر کرامت انسانی نباشد یک ریال هم نمی ارزد و غیر این با باورهای دینی ما هم سازگار نیست


دکتر محمد باقر قالیباف، عصر روز گذشته در همایش روز بتن که در سالن همایش های رازی برج میلاد برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: همه مدیران و من که امروز به عنوان شهردار تهران توفیق خدمت در شهرداری را دارم، باید از همه ظرفیت های خود و از همه سازو کارهایی که در اختیار داریم برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده به بهترین شکل استفاده کنیم .

 

وی با بیان این که بهترین نتایج از جمع هایی به دست می آید که نیروی جوان در کنار جمعیت پیشکسوتان قرار گرفته باشد، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در کشور ما وجود دارد این است که جامعه و جوانان ما هر کدام در هر فضایی که آغاز به کار می کنند در ابتدای کار با شتاب و به خوبی فعالیت خود را شروع می کنند و این شتاب به گونه ای است که حتی در قیاس با بسیاری از کشورهای منطقه و جهان تا سال ها و تا بخشی از موضوع با سرعت و همگام با بقیه پیش می رویم، اما کم کم به جایی می رسیم که این روند رو به کاهش می رود و از رقابت با دیگران باز می مانیم .

 

قالیباف خاطر نشان کرد: در بسیاری از کارها که آغاز کردیم، جزو ٢٠ کشور اول جهان هستیم. اما هنگامی که کار تداوم می یابد می بینیم که درجات ما سیر نزولی پیدا کرده و به جایگاهی پایین تر از رتبه ١٠٠ می رسیم ؛ باید از خود بپرسیم چرا این اتفاق می افتد و چرا کاری که از ابتدا با این ظرفیت و شتاب شروع شده در ادامه اینطور پیش رفته است و حتی  وقتی مقایسه می کنیم می بینیم که نسبت به بسیاری از کشورهایی که توانشان در حد ما نیست در تداوم کار عقب تر هستیم .

 

شهردار تهران ادامه داد: اگر ما مدیران پاسخ این سوال را پیدا کنیم ما را در بسیاری از عرصه ها جلو می برد و به نظر من فارغ از هرگونه بحث سیاسی، این ضعف علتی تاریخی دارد و چالشی تاریخی در کشور ماست  .

 

وی شکاف بین عقل نظری و عقل ابزاری را از چالش های مهم کشور دانست و خاطر نشان کرد: این یک معضل جدی تاریخی است، عقل ابزاری و عقل نظری آن طور که باید به هم نزدیک نیستند و این مشکل به ما مدیران بر می گردد که باید عرصه میدان مسئولیت خود را با خرد جمعی اداره کنیم .

 

شهردار پایتخت تصریح کرد: من به عنوان شهردار باید اجازه دهم دیگران در تصمیم سازی ایفای نقش کنند و احساس نکنم بهتر و بیشتر از همه می دانم .

 

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در کشور ما در 20 سال گذشته بی کار بی مدرک داشتیم و هم اکنون بیکار مدرک دار با سطح توقعات بالاتر، که این چالش بزرگی برای ماست .

 

قالیباف در ادامه با اشاره به چالش دیگر موجود در جامعه اظهار کرد: یکی دیگر ازچالش ها این است که هرجا که فرآیند کار و شکل خارجی کاری را می بینیم که مشکل دارد، به فرم آن کار که موجب به دست آمدن آن فرآیند شده توجه نمی کنیم، در صورتی که این ها در یک رفت و برگشت قرار دارند و این فرم است که فرآیند را ایجاد می کند .

 

وی افزود: به عنوان یک شهردار می گویم که در تهران ما در حوزه شهر سازی نابسامانی داریم. چنانچه یک مهمان خارجی به من گفت که در حوزه فضای سبز، نظافت و غیره تهران بسیار خوب است، اما در حوزه شهرسازی نابسامان است و حتی المان هایی که در بسیاری از کشورها موضوعیت دارند و به دنبال آن هستند، در شهر ما وجود ندارد .

 

وی با اشاره به تولید مصالح استاندار در تهران گفت: تهران در تولید مصالح استاندارد برای سایر کشور الگوست ؛ اما آیا این تولید واقعا استاندارد است، من به همکارانم نیز گفته ام آسفالتی که در جاده خراسان ٣٨ سال پیش ایتالیایی ها ساختند با آسفالتی که امسال خدمان ریختیم قابل مقایسه نیست ؛ حتی آسفالت تهران نیز همین طور است و هنوز تضمین ۵ ساله برای آسفالت نداریم و همه این ها به این دلیل است که فرآیند کارمان خراب است و می بینیم که در فرم کار تاثیر گذاشته است .

 

شهردار تهران افزود: حتی حمل مصالح ما هم استاندارد نیست، از حمل بتن گرفته تا آسفالت و سایر مصالح، بسیاری از ساخت و سازهایی را که امروز تازه انجام شده در همین ابتدای کار جزو بافت فرسوده هستند.

 

دکتر قالیباف ادامه داد: گاهی دوستان سازمان نظام مهندسی از دست ما ناراحت می شوند و گاهی به من توصیه هایی از جنس مصلحت های سیاسی می کنند، اما من در زندگی هرگز به خود اجازه نمی دهم وقتی شیعه علی (ع) هستم و مولا فرموده که وای بر من اگر حقی را فدای مصلحتی کنم، کاری جز این انجام دهم. من به این دوستان می گویم معترض هستم که چطور شما ناظر ساختمانی هستید که آن را نمی بینید و همه چیز آن را امضا می کنید، هرچند همه اینطور نیستند اما همین عده محدود هم نباید باشند، پس می بینیم که وقتی در قبول و کنترل نقشه ها اشکال داریم در فرآیند کار اشکال ایجاد می شود و آن را اصلاح نمی کنیم .

 

وی افزود: گاهی در بررسی فرآیندها آنقدر مصلحت ها را می بینیم که ما را از تصمیم درست باز می دارد و این روند غلط در جامعه ساری و جاری می شود .

 

دکتر قالیباف با تاکید بر اینکه باید در بخش های مختلف صنعتی و فنی تلاش کنیم تا فرآیند را اصلاح کنیم، تصریح کرد: اگر این اصلاح انجام نشود، زخم های عمیقی بر پیکر شهرمان وارد می شود، چنانچه وقتی عده ای می فهمند که تهران با ١٠ میلیون نفر جمعیت سیستم فاضلاب ندارد برایشان غیر قابل قبول است و ما هیچوقت به این موضوعات عمیق نپرداختیم .

 

شهردار تهران با بیان این که در شهرهای مهم دنیا تاسیسات زیر زمین از روی زمین بیشتر است تا آسایش مردم به این شکل فراهم شود، افزود: پایداری شهر به میزان تاسیسات زیر زمینی است، ما شهری با آب، برق، گاز و تلفن هستیم اما کانال تاسیسات نداریم، به راستی آیا نیروی این کار و یا مصالح مورد نیاز آن را نداریم ؟ همه را داریم و این برای ما از نان شب هم واجب تر است و حتی قانون مربوط به آن را داریم، اما به دنبال پاسخی برای آن نیستیم .

 

وی خاطر نشان کرد: وقتی امروز جوانان تهران را با سایر کلانشهرها قیاس می کنند، از من شهردار توقعاتی دارند چراکه تهران را باید با شهرهای هم وزن خود مقایسه کنند که در برابر آن ها شاخص های ما غیر قابل قبول است .

 

شهردار تهران افزود: فرآیندها به دست متخصصان به تنهایی نیز قابل اصلاح نیست و باور دارم که اولین گام را برای اصلاح فرآیندها باید مدیران بردارند که مدیریت مهمترین چالش امروز ماست .

 

شهردار تهران تصریح کرد: تا چالش مدیریتی در کشور ما حل نشود، وضع ما اینگونه خواهد بود و وقتی مباحث سیاسی را هم به آن اضافه کنیم و اینطور نگاه کنیم، نوع اداره مان مانند اداره طایفه ای و ایلی ٨٠ سال قبل می شود، فقط کمی مدرن تر شده است .

 

وی افزود: وقتی در تعصبات خشک باقی می مانیم و می گوییم افرادی که می خواهند با ما کار کنند باید از حزب و گروه ما باشند، این نوعی بت پرستی جاهلی است، در صورتی که پیشرفت توام با عدالت متضمن کرامت انسانی است که اگر کرامت انسانی نباشد یک ریال هم نمی ارزد و غیر این با باورهای دینی ما هم سازگار نیست .

 

به گفته دکتر قالیباف چنانچه عقل نظری و عقل ابزاری در یک رفت و برگشت اتفاق بیفتد، می توانیم از ظرفیت های کشور به درستی استفاده کنیم .

وی افزود: گاهی می گوییم از بسیاری از کشورهای دیگر ظرفیتمان بیشتر است و گاهی می گوییم ملت پرکاری هستیم. باید ببینیم این مقایسه ها را با کدام کشورها انجام می دهیم، ما در مقایسه با بسیاری کشورها حتی کشورهای آسیایی پرکار تر نیستیم، کم زحمت می کشیم و کار می کنیم و می خواهیم یک شبه پولدار شویم ؛ درصورتی که برا یپیشرفت باید رنج و زحمت کشید و هر بزرگی نیز که به جایی رسیده سختی های زیادی کشیده است .

قالیباف، مهم ترین سرمایه را نیروی انسانی دانست و گفت: سرمایه نیروی انسانی حتی از پول، نفت و تکنولوژی هم مهم تر است و ما نیروی جوان و ظرفیت های علمی خوبی داریم و باید ما مدیران طوری برنامه ریزی کنیم که در فرآیند درست به برآیند درستی برسیم .

 

شهردار تهران تصریح کرد: این باور وجود دارد تا به سمت کیفی سازی حرکت کنیم که در این راه نیازمند راهنمایی شما جامعه مهندسان هستیم تا بتوانیم با همکاری یکدیگر مشکلات را برطرف کنیم .


 بر اساس این گزارش، در هشتمین همایش روز بتن، لوح سپاس از سوی انجمن بتن ایران به شهردار تهران اهدا شد.