بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

۲۶ آبان سال گرد آزادسازی سوسنگرد/ عملیات سوسنگرد؛ پایان حصر یک شهر
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۸/۳٠
 

گروه دفاع مقدس:از همان روزهای اول جنگ در سال ۱۳۵۹ نیروهای عراقی برای تصرف شهر سوسنگرد همه توان خود را به کار بستند، تا پشت دروازه‌های شهر هم آمدند اما مقاومت مردم و رزمندگان راه را بر آنان بسته نگه داشت. اما شهر به حصر رفت. سوسنگرد مدت زیادی در محاصره نماند. رزمندگان از زمین و آسمان حمله کردند و شهر آزاد شد و ۲۶ آبان ۱۳۵۹ روز شکست حصر سوسنگرد رقم خورد.

نیروهای عراقی درست زمانی این شکست را متقبل شدند که در اوج آمادگی رزمی بودند و خرمشهر را در دستان خود داشتند. اما در همان زمان در شرایطی که مدافعان شهر آخرین مقاومت را می‌کردند، دو گردان زرهی از ارتش با همراهی نیروهای سپاه، بسیج و ستاد جنگ‌های نامنظم دکتر چمران، در امتداد جاده سوسنگرد – حمیدیه دست به حمله زده و ضمن شکستن خط محاصره، عراقی‌ها را از داخل شهر عقب راندند.

در این عملیات که شهید چمران در خط مقدم شرکت داشت از ناحیه پا به شدت مجروح شد و یکی از محافظانش هم به شهادت رسید. سوسنگرد برای همیشه آزاد شد.

در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد در ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۵۹ که به شکست حصر سوسنگرد منجر شد، ۲۴ خلبان نیروی هوایی شرکت داشتند که از این تعداد « هوشنگ کیان‌آرا»، «سید محمدتقی حسینی»، «محمد کام‌بخش ضیایی»، «نعمت‌الله اکبری سامانی»، « یونس خوش‌بین» و « ابراهیم‌ امیدبخش» به شهادت رسیدند.

همچنین «استوار دوم شهید حسین سلمان‌زاده»، «گروهبان یکم شهید ابراهیم قهوه‌چی‌زاده»، «استوار دوم شهید غلامعلی حلاج قدوی»، «سروان فنی شهید عبدالله عیسی‌پور»، «ستوان دو شهید سیدعلی اکبر حیدری» نیز از دیگر شهدای نیروی هوایی در جریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد هستند.