بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

یادآورد گدشته/آیه الله هاشمی‌رفسنجانی در سال۱۳۶۲ :
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱۸
 

آنها که زمان شاه جرات حرف زدن نداشتند امروز مدعی حکومت نایب امام زمان شده اند! / امام فرمود:مراقب فتنه اینها باشید تاجمهوری اسلامی و مردم را از هم جدا نکنند!

  • امام فرمود: آرزوی برخی ها رسانیدن کشور به روزی است که رای رهبری را روبروی رای مردم قرار دهند، برای همیشه می گویم انتخابات در جمهوری اسلامی ایران متعلق به مردم است
  • همین‌هایی که می‌گفتند هرکس به عنوان حکومت قبل از قیام حضرت حجت(ع) قیام کند مثل مرغی است که پیش از آنکه بال دربیاورد بخواهد پرواز کند! امروز مدعی پروپاقرص حکومت اسلامی شده اند!
  • آنها که در ایام مبارزه می‌گفتند آب در هاون می‌کوبید حالا راه افتاده‌اند و می‌گویند که مردم حق دخالت در انتخابات را ندارند!
  • اشخاصی که می‌گفتند تا حکومت امام زمان تشکیل نشود هیچ حکومت اسلامی تشکیل نخواهد شد حالا مدعی آن هستند که چون حکومت خداست و حکومت امام زمان است و نایب امام زمان(عج) بر راس آن است پس مسئله مهمی مثل انتخابات نباید در اختیار افکار مردم کوچه و بازار باشد، باید توسط رهبری هدایت شود!!!
  • امام این اشتباه تاریخی را اصلاح کردند و این توطئه را بر هم زدند و فرمودند این چنین حرفهایی را نزنید، این خطرش از کلام جدایی دین از سیاست بیشتر است!
  • اگر روزی به مردم القاء شود که روحانیون طراز اول فقط حق تصمیم‌گیری دارند و مردم موجودی بی‌اراده در دست رهبران جامعه هستند نقطه آغاز سقوط کشور و نظام است!

اینهایی که این حرفها را زده‌اند، همین‌هایی هستند که هفت، هشت سال پیش، وقتی که عده‌ای مبارزه می‌کردند می‌گفتند که اسلام نباید در سیاست دخالت کند، دین از سیاست جداست و همین‌هایی بودند که می‌گفتند مشت با سندان نمی‌تواند طرف شود و همین‌هایی بودند که می‌گفتند تا حکومت امام زمان پیش نیاید، هیچ حکومت اسلامی نمی تواند تشکیل شود و همین‌هایی بودند که می‌گفتند هر کس به عنوان حکومت قبل از قیام حضرت حجت(ع) قیام کند، مثل مرغی است که پیش از اینکه بال درآورد بخواهد پرواز کند همین حرفهایی که هر روز به گوش ما می‌رسید و به خاطر مبارزه با شاه محکوم می‌شدیم. آنها حالا این طرف افتاده‌اند. همانها هستند. حالا ممکن است آدم بگوید یک شخص نیست، همان جریان فکری است که امروز برعکسش را می‌گوید.
حالا که مردم و طلبه‌ها، در اطراف رهبری مبارزه کردند، مردم خون دادند و پیروز شدند و حکومت را دارند اسلامی می‌کنند، اینها از این طرف می‌گویند، می‌گویند: حالا دیگر مردم حق دخالت ندارند!
ما امروز مطمئن هستیم که مسئولان کشور، چیزی غیر از آنچه که مردم می‌خواهند، نمی‌خواهند و مطمئن هستیم که مردم، به راهی که امام ترسیم کرده‌اند، می‌خواهند بروند، بنابراین هیچ خوفی نداریم واین نشانه کامل اعتماد رهبر به مردمش است.
این را ما باید از افتخارات بزرگ تاریخی اسلام، در تاریخ انتخابات دنیا ثبت بکنیم و به عنوان یک امتیاز عظیم دمکراسی و حکومت مردم در جمهوری‌اسلامی، در مقابل همه مدعیان دمکراسی در دنیا به حساب آوریم. البته زبان ما کوتاه و امکانات ما کم است و دشمنان ما، اینگونه امتیازات را ندیده می‌گیرند و اینها را هم یک جوری تفسیر می‌کنند و حتی بعدی هم ندارد، با همه این آزادیهایی که داده شده، باز هم یک نقبی بزنند و بعد از انتخابات یک چیزی بگویند. ما این انتظار را از آنها داریم؛ از داخلیها هم داریم، اما خودمان می‌دانیم داریم چه می‌کنیم.
نکته بسیار مهم دیگری که اینجا هست، این اظهارات اخیر امام در مورد کسانی که گفته بودند مجتهدین، حق اینگونه هدایتها را دارند که خیلی حرف بزرگی است. خوب! ما می‌دانیم که واژه اجتهاد و مجتهد در این مملکت چقدر مقدس است و می‌دانیم مردم در مقابل مجتهدین و کسانی که این عنوان مقدس را با خودشان دارند، چقدر خاضعند! کسانی در جاهایی گفته‌بودند که چون حکومت، حکومت خدا و حکومت امام زمان است و نایب حکومت، فقیه و مجتهد جامع شرایط است، با این استدلال در این گونه امور که منجر به تشکیل مجلسی می‌شود که تصمیم‌گیری دارد، این حق مجتهدین است که به عنوان نواب عام امام زمان این مسأله را هدایت کنند و نمی‌شود این مسأله به این مهمی را در اختیار افکار مردم کوچه و بازار گذاشت! این حرف، به صورت ظاهرش قابل قبول می‌آید و عوامفریبانه هم می‌تواند باشد.
امام به محض اینکه این نکته به گوششان رسید، در اولین فرصت این مسأله را که ممکن است صادقانه هم ادا شده باشد، اما به عنوان یک توطئه‌ای که گوینده‌اش ممکن است خبر از توطئه نداشته، محکوم کردند. این حرف بسیار جالبی بود که امام زدند، از حرفهای تاریخی امام است، باید در تاریخ ما به عنوان یک سخن سرنوشت ساز، ثبت بشود.
امام به حق، تکیه‌گاه این انقلاب را مردم تشخیص دادند و این نه امام است بلکه اسلام است که چنین خواسته و این قرآن است که چنین خواسته که حکومت پایه‌ اصلی‌اش را باید از افکار مردم بگیرد.
درست است که حکومت در اسلام، حکومت الهی است، امام بدون رضایت مردم، نمی‌شود بر آنها حکومت کرد و درست هم نیست که بر مردم حکومت شود و این اصل هم در معارف ما پذیرفته شده‌است.
امام، این اشتباه را که دیگران کرده‌بودند اصلاح کردند و یا این توطئه را برهم زدند، فرمودند: نه! چنین حرفهایی نزنید! این، خطرش از آن حرف «دین از سیاست جداست» بیشتر است و واقعاً هم بیشتر است. اگر روزی ما به مردم القاء کردیم که روحانیون طراز اول هستند که حق تصمیم‌گیری دارند و مردم اینجا فقط آلت دست و فنر هستند که باید مثل یک موجود بی‌اراده توی ماشین حرکت بکنند، (اگر چنین فکری را به مردم القاء کردیم و این مردم را از صحنه بیرون کردیم) طولی نمی‌کشد که هیچ چیز برای این انقلاب و برای این جمهوری و مملکت نمی‌ماند.

منبع متن خطبه‌ها: خطبه‌های جمعه هاشمی‌رفسنجانی – 1362 (جلد پنجم) / دفتر نشر معارف انقلاب

*اشاره خطیب محترم به پیام ۱۲ ماده‌ای امام خمینی در آغاز ششمین سال پیروزی انقلاب اسلامی (۲۲ بهمن ۱۳۶۲) است که فرمودند: اهالی محترم هر حوزه انتخابیه خود یا افرادی را کاندیدا نموده و برای آنان فعالیت قانونی و شرعی انتخاباتی نمایند و برای هر چه بیشتر پرشورتر شدن انتخابات، هیچ حوزه‌ای برای حوزه دیگر کاندیدا تعیین ننماید و همچنین صلاحیت و عدم صلاحیت شخص و یا اشخاص کاندیدا را تأیید و تصدیق ننمایند.
دخالت در انتخابات هر حوزه به عهده خود آن حوزه می‌باشد و بهتر است که نمایندگان تمامی اقشار حوزه‌ها برای تعیین فرد یا افراد مورد نظرشان تبادل نظر نمایند. با تمام این اوصاف، تمامی افراد در صورت دارا بودن شرایط لازم در تعیین کاندیدا و کاندیدا شدن آزاد و مختارند.
امام خمینی در این باره فرموده بودند: اینکه می‌گویند انتخابات از امور سیاسی و امور سیاسی هم حق مجتهدین است، هر دو غلط است. انتخابات، در انحصار هیچکس نیست، نه روحانیون، نه احزاب، نه گروهها، انتخابات مال همه مردم است.
امام خمینی درباره انتخابات فرمودند: انتخابات باید مردم پسند باشد نه خان پسند و همه احساس کنند، آن طوری که قانون و اسلام می‌خواهد عمل می‌شود. امام تأکید کردند: هیچ‌کس در انتخابات بر دیگری مقدم نیست. همه افراد ملت در انتخابات یک جور هستند.

کدخبر: ۵۴۴۰۰۸۹۰۰۵۰۳۱


دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۹