بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

سردار اکبر نجاتی: رزمندگان خراسانی در آزادسازی خرمشهر نقش موثری داشتند.
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۳:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۳/۳
 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی گفت: رزمندگان خراسان بزرگ با حضور پرشور، فعال و موثر نقش پررنگی را در آزادسازی خرمشهر داشته‌اند.
 
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سردار اکبر نجاتی، امروز یک خرداد ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی برگزار شد، آزادی خرمشهر را یکی از نقاط سرنوشت‌ساز دفاع مقدس دانست و عنوان کرد: پیش از عملیات بیت‌المقدس بخش زیادی از مساحت کشور در دست دشمن بود و شهرهای حمیدیه، سوسنگرد و اهواز نیز زیر آتش دشمن بودند.


 وی با اشاره به چهار محوری که در آن‌ها عملیات انجام می‌شد، اظهار کرد: محورهای کرخه، اهواز به خرمشهر، فتح و فکه چهار محور بودند که عملیات از آن‌ها شروع شد.
 

نجاتی در خصوص نقش خراسان در زمان جنگ و آزاد شدن خرمشهر، تصریح کرد: خراسان با 60 گردان، دفاع از چذابه، حضور در توپخانه‌ها و ... را برعهده داشت، نقش بسیار پررنگ خراسان در زمان جنگ با ارائه 10 درصد شهدای این 8 سال و تامین نیروی بیش از 10 درصدی برای دفاع از کشور نشان داده می‌شود 30 یگان فعال در زمان جنگ از خراسان بودند.
 
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در خصوص جزئیات عملیات بیت‌المقدس، اضافه کرد: اولین مرحله عملیات 10 اردیبهشت ماه آغاز و در یک خرداد همان سال با انجام آخرین مرحله انجام عملیات خرمشهر آزاد شد.
 
وی با اشاره به حفر خاکریز و نقش آن در عقب‌نشینی دشمن، عنوان کرد: شیرمردان خراسانی در زیر آتش دشمن در محوطه‌ای خاکریزهای زیادی را حفر کردند که این اقدام موجب شد تا دشمن غافلگیر شده و عقب‌نشینی کند.
 
نجاتی با بیان اینکه خراسان 200 شهید در این عملیات داشت، گفت: در طول جنگ تحمیلی خراسان بیش از 23 هزار شهید تقدیم میهن کرده است و در عملیات بیت‌المقدس 19000از نفرات دشمن اسیر و 6000 کیلومتر مربع از مساحت کشور آزاد شد همچنین شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد نیز با این عملیات از دید دشمن خارج شدند.
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان با تاکید بر نقش موثر ولایت فقیه در دفاع مقدس و آزادسازی خرمشهر، خاطرنشان کرد: به واسطه راهنمایی امام خمینی(ره) مردم به صحنه آمده و با تمام توان در مقابل جبهه اسکتبار ایستادگی کردند.
 
وی یادآور شد: نقش ولایت فقیه در انقلاب اسلامی ایجاد وحدت بود، همه مردم اقوام و ادیان با رهنمودهای ولایت فقیه و برای داشتن امنیت به میدان آمدند.
 
نجاتی با اشاره به سخن امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه آزادی خرمشهر کار خداوند بوده است، اظهار کرد: در عملیات بیت‌المقدس مردم برای دفاع از دین و تثبیت کشور اسلامی خود به میدان آمدند.
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان ادامه داد: در حالی که سنگرهای دشمن پر از تجهیزات نظامی بوده و آنان نیروهای جنگی زیادی نیز داشتند، در اسنادی که به دست آوردیم به فرماندهان خود اعلام کرده بودند که توان ایستادگی در برابر ایرانیان را ندارند.
 
اعلام برنامه‌های ستاد بزرگداشت سه خرداد به مناسبت آزادسازی خرمشهر
 
وی به اشاره به برنامه‌های این سازمان به مناسبت سه خرداد ماه، عنوان کرد: روز اول اجرای بزرگداشت سی و چهارمین سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر که با نیمه شعبان همزمان شده، به تجلیل از سربازان گمنام امام زمان(عج) و شهدای مدافع حرم اختصاص یافته است.
 
نجاتی ادامه داد: روز دوم همزمان با سه خرداد و آزادسازی خرمشهر به تبیین اهداف و نتایج عملیات پیروزمند بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر پرداخته می‌شود، در این روز علاوه بر برگزاری همایش‌ها و مراسم‌ها برنامه‌هایی با حضور فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس نیز برگزار می‌شود.
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در خصوص روز سوم این بزرگداشت، افزود: به دلیل مقاومت‌های مردم دزفول این روز به آنان اختصاص یافته است، علاوه بر این در روز سوم، گرامیداشت شهدای خراسانی چهارم خرداد در عملیات بیت‌المقدس برگزار می شود.
 
وی با اشاره به برنامه‌های دیگر سازمان‌ها به مناسبت سه خرداد ماه، گفت: سازمان‌هایی از جمله شهرداری‌ها، سپاه امام رضا(ع)، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مدیریت حوزه علمیه، اداره‌کل تبلیغات، شرکت مخابرات، اداره‌کل راه‌آهن، اداره‌کل ورزش و جوانان، آستان قدس رضوی، صدا و سیما، نیروی انتظامی، دانشگاه و مراکز عالی و .. نیز  به دلیل پاسداشت این روز برنامه‌های مختلفی را برگزار می‌کنند.