بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

کربلای هشت؛ شکست ارتش متجاوز عراق با وجود استفاده از سلاح شیمیایی
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٦:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱/٢۱
 

روزهایی که رزمندگان ایران تا نزدیکی بصره رفتند

کربلای ۸ فقط یک عملیات نظامی در یک جبهه نبود، نبرد نابرابری بود با دشمنی تا بن دندان مسلح. عراق در پاسخ عملیات کربلای ۸ جنگ را به وادی دیگری کشاند، اما در نهایت بازنده میدان شد. پس از عملیات‌ کربلای ۵ ایران باید مواضع خود را تحیکم می‌بخشید. عراق پس از عملیات کربلای ۵ خود را در فشار سختی می‌بیند و به ناچار واحدهایی از سپاه یکم، دوم، چهارم و پنجم خود را در منطقه کانال پرورش ماهی و کانال زوجی مستقر می‌کند که حمله رزمندگان باعث انهدام بسیاری از آنها می‌شود...

 گروه دفاع مقدس:کربلای ۸ فقط یک عملیات نظامی در یک جبهه نبود، نبرد نابرابری بود با دشمنی تا بن دندان مسلح. عراق در پاسخ عملیات کربلای ۸ جنگ را به وادی دیگری کشاند، اما در نهایت بازنده میدان شد.

پس از عملیات‌ کربلای ۵ ایران باید مواضع خود را تحیکم می‌بخشید. عراق پس از عملیات کربلای ۵ خود را در فشار سختی می‌بیند و به ناچار واحدهایی از سپاه یکم، دوم، چهارم و پنجم خود را در منطقه کانال پرورش ماهی و کانال زوجی مستقر می‌کند که حمله رزمندگان باعث انهدام بسیاری از آنها می‌شود.


عملیات کربلای ۸ در تاریخ هجدهم فروردین سال ۶۶ و با رمز “یاصاحب الزمان(عج)” در منطقه شلمچه آغاز می‌شود. نبرد از همان ابتدا سنگین بود و پرفشار.

دشمن در صبح عملیات با حمله هوایی، اقدام به مقابله می‌کند که با آتش پرحجم توپخانه ضدهوایی ایران، یک فروند از هواپیماهای عراقی هدف قرار می‌گیرد و سقوط می‌کند. با اجرای آتش پرحجم روی نفرات پیاده و ادوات زرهی عراق، رزمندگان به تثبیت و تحکیم موقعیت خود می‌پردازند و غرب شلمچه آزاد می‌شود.

اما عراق ناراحت از این شکست روی دیگر وحشی‌گری را نشان می‌دهد. استفاده از سلاح شیمیایی آخرین حربه در این نبرد نابرابر برایش به حساب می‌آمد که به دفعات از آن استفاده کرده بود.

گازهای شیمیایی بارها و بارها منطقه را فراگرفتند. حجم گازها چنان بود که گفته می‌شود به علت وزش باد و جابه جایی هوا حتی برخی سربازان عراقی هم از این گازها بی‌بهره نماندند.

علاوه بر استفاده از سلاح شیمیایی، تلاقی زمان‌ عملیات‌ کربلای ‌۸ با برگزاری‌ مراسم‌ چهل‌ و هشتمین‌ سالگرد تشکیل‌ حزب‌ بعث‌، موجب‌ شد که‌ عراق‌ بلافاصله‌ به‌ منظور تحت‌‌الشعاع‌ قرار دادن‌ بازتاب‌ این‌ عملیات‌، به‌ تاسیسات‌ نفتی جزیره‌ سیری‌ که‌ یکی از مبادی‌ صادرات‌ نفت‌ ایران‌ بود، حمله‌ کرده‌ خسارات‌ قابل‌ ملاحظه‌‌ای‌ را به‌ آن‌ وارد آورد، به‌ گونه‌‌ای‌ که‌ تا ساعتها بهره‌ برداری‌ از اسکله‌ مذکور امکان‌ پذیر نبود.

پیروزی‌ ایران در این عملیات در رسانه‌های خارجی انعکاس گسترده‌ای داشت. همین‌طور استفاده عراق از سلاح شیمیایی هم انعکاس خبری پیدا کرد.
با آنکه ابتدا عراق با انتشار اخبار کذب درصدد بود واقعیت را وارونه جلوه دهد اما در نهایت رسانه‌ها بر پیروزی ایران صحه گذاشتند.

رادیو اسراییل‌ به‌ نقل‌ از کارشناسان‌ نظامی گفت: “به‌ احتمال‌ قوی‌ نیروهای‌ ایرانی در عملیات‌ موسوم‌ به‌ کربلای‌۸ در جبهه‌ بصره‌ موفق‌ به‌ پیشروی‌ نشده‌ اند و نبرد به‌ صورت‌ ساکن‌ ادامه‌ دارد.” اما با گذشت‌ زمان‌ و عینیت‌ پیروزی‌ ایران‌ ،عراق‌ سرانجام‌ زبان‌ به‌ اعتراف‌ گشود و متعاقب‌ آن‌ خبرگزاریها چنین‌ گزارش‌ دادند که مناطقی را در جریان‌ حمله‌ جدید ایران‌ در شرق‌ بصره‌ از دست‌ داده‌‌اند. اعتراف‌ عراق‌ به‌ از دست‌ دادن‌ زمینهایی در نزدیکی بصره‌، در اطلاعیه‌ نظامی این‌ کشور منعکس‌ شده‌ است‌ .همچنین‌ دعوت‌ ایران‌ از خبرنگاران‌ خارجی برای‌ باز دید از منطقه‌ آزاد شده‌ در عملیات‌ نیز به‌ منزله‌ پیروزی‌ جدید ایران‌ مورد تاکید قرار گرفت.‌

بدین‌ ترتیب‌، در آستانه‌ سال ‌۶۶ ضمن‌ آنکه‌ موفقیت‌ حاصله‌ از عملیات‌ کربلای ‌۸ در منطقه‌ شرق‌ بصره‌، از سوی‌ رسانه‌های‌ خارجی مورد تایید قرار گرفت‌، به‌ عنوان‌ ضعف‌ و ناتوانی روحی روز افزون‌ عراق‌ نیز ارزیابی شد.

از شهدای شاخص لشکر ده حضرت سیدالشهداء (ع) در این عملیات می‌توان به شهید عزیز احمد عراقی فرمانده اطلاعات و عملیات لشکر، شهید جعفر محمدی فرمانده سابق گردان حضرت علی اکبر در زمان تشکیل مجدد آن در سال ۶۴ نام برد . از شهدای شاخص گردان نیز می‌توان به شهید مسلم اسدی جانشین گردان و شهید ابوالقاسم کشمیری و نیز شهید علی اخلاصوند اشاره کرد.
همچنین در این‌ عملیات‌ محمدحسن‌ قاسمی‌ طوسی‌ مسئول‌ اطلاعات‌ و عملیات‌ لشکر ۲۵ کربلا و حبیب‌الله‌ کریمی‌ فرمانده‌ توپخانه ۶۳ خاتم‌الانبیا ۹ نیز به‌ شهادت‌ رسیدند