بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

بازخوانی پاسخ امام خمینی به نامه یکی از اسرای جنگ تحمیلی
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢۸
 

نامه آبان 1364 یکی از اسرای جنگ تحمیلی به نام آقای علی ابوالقاسمی به امام:... خدمت سرور گرام و عزیزم روحى جان سلام عرض مى‏کنم... امیدوارم در نامه هایتان از «میهن» بنویسید که چه کار مى‏کند... از راه دور صورتت را غرق بوسه مى‏کنم* پاسخ امام خمینی:... برادر عزیزم! از سلامت شما خوشحال و از خداوند تعالى خواستارم بزودى به وطن خود مراجعت نمایید... عبد درگاه خدا

باران:

در تاریخ آبان 1364 یکی از اسرای جنگ تحمیلی به نام آقای علی ابوالقاسمی نامه ای خطاب به امام نوشت، که ایشان نیز پاسخ وی را دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، این نامه که بنا به شرایط خاص جنگ به صورت رمز و اشاره نوشته شده است، در جلد 19 صحیفه امام آورده شده است.

متن نامه آقای علی ابوالقاسمی به شرح زیر است:


[بسم اللَّه الرحمن الرحیم. خدمت سرور گرام و عزیزم روحى جان (1) سلام عرض مى‏کنم و ان شاء اللَّه که در پناه ایزد منان و در پناه امام زمان در سلامتى کامل به سر برید. اگر از احوال این حقیر جویا باشید بحمداللَّه سلامتى برقرار و تنها غم و اندوه جانگداز ما دورى از شما عزیز است که خداوند تبارک را به مقربانش قسم مى‏دهم که هرچه زودتر نعمت دستبوسى شما را نصیب ما بکند .
به هر حال، روحى جان! روحم برایت در حال پرواز است. حدود دو سال است که هیچ خبرى از شما ندارم و شما خوب مى‏دانید که احتیاج به پند و اندرزهاى شما دارم و شما ما را از این نعمت بى‏بهره نفرمایید. امیدوارم در نامه هایتان از «میهن» بنویسید که چه کار مى‏کند و با کى رابطه برقرار کرده و زمینها را چه مى‏کارد و کارش با «حسین خرکچى» (2) به کجا رسید. شنیدم یه بار حسابى داغونش کردى. (3) به هر حال منتظر دعاهاى خیر شما هستیم و امیدوارم که ما را در دعاهاى شب جمعه و شب چهارشنبه در جمکران (4) و محافل فراموش نکنید.
                    از قول اینجانب به «عمو حسین وزیرى» (5) و «اکبر مجلسى» (6) و «حسینعلى» (7) و «مشهدى احمد» (8) و برادر بسیار عزیزم «سید على» (9) و خانواده و «اکبر آقا» (10) و خانواده (شنیدم که چند وقت پیش به گردشى به خارج رفته بود، چه سوغاتى آورده؟) (11) سلام خیلى خیلى برسانید. و حتماً منتظر جواب نامه‏هاى شما هستیم. از راه دور صورتت را غرق بوسه مى‏کنم. 27/7/64- فرزند کوچک شما- على خدامانده‏].
بسمه تعالى.
برادر عزیزم! از سلامت شما خوشحال و از خداوند تعالى خواستارم بزودى به وطن خود مراجعت نمایید. قلم من قاصر است که از دلاورى و بزرگوارى شما عزیزان قدردانى نمایم. امید است از دعاى خیر براى همه شماها غفلت نکنم. والسلام علیکم .
- عبد درگاه خدا (ح)
__________________________________________________
 (1)- اسیر در بند رژیم بعث عراق، امام خمینى را با عنوان «روحى» مورد خطاب قرار داده است که به معناى «روح من» است و مستفاد از شعار معروف: «روح منى خمینى- بت شکنى خمینى».
 (2)- صدام حسین.
 (3)- اسرا از پیروزیهاى لشکر اسلام در جبهه هابه نحوى مطلع مى‏شدند.
 (4)- منظور، جماران است.
 (5)- آقاى میر حسین موسوى، نخست وزیر وقت.
 (6)- آقاى اکبر هاشمى رفسنجانى، رئیس وقت مجلس شوراى اسلامى.
 (7)- آقاى حسینعلى منتظرى، قائم مقام رهبرى در آن زمان.
 (8)- آقاى سید احمد خمینى.
 (9)- آقاى سید على خامنه‏اى، رئیس جمهور وقت.
 (10)- آقاى على اکبر ولایتى، وزیر امور خارجه.
 (11)- اشاره به یکى از مسافرتهاى آقاى ولایتى به خارج از کشور.