بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

یادداشت روز روزنامه خراسان : راهیان نور و غفلت ما
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱
 

خبر تلخ و جانکاه قربانی شدن ۲۶ دانش آموز دختر بروجنی راهیان نور در شامگاه جمعه، بیست و هشتم مهرماه نه تنها دوباره اشک ها را بر گونه ها جاری کرد که یادآور قصه پرغصه ای است که چندی است در این دیار به اجبار روایت می شود و کمتر مسئولی چاره ای اساسی برای آن می اندیشد و شگفتا که در این حادثه اخیر هرکسی گناه و قصور خویش را بر گردن دیگری انداخت و کسی را شهامت عذرخواهی نبود.

اگرچه در طول سال های گذشته هرچند وقت یک بار خبری سخت و ناگوار شیرینی سفر راهیان نور را بر کام خانواده ها، مردم، مسئولان و به خصوص جامعه مطبوعاتی تلخ کرده است اما آنچه که بر این داغ می افزاید محافظه کاری ها و مسامحه کاری هاست.

مسئولان به جای این که اشتباه خود را بپذیرند، تلاش می کنند این اتفاق را بسان حوادث دیگر، امری طبیعی جلوه دهند.


اینک با تکرار این وقایع ناگوار زمان آن رسیده است که کمی صریح تر و شفاف تر در این زمینه سخن بگوییم.اگرچه قلم در حسرت از دست رفتن دختران معصوم این دیار بر خود می شکافت و اشک بر گونه های من میل ایستادن ندارد اما باید گفت و باید نوشت اگر ارزش های دفاع مقدس برای ما مهم است، اگر آشنایی با این ارزش ها وظیفه همگانی است، اگر دانش آموز ما باید با رشادت ها و قهرمانی های ۸ سال مردم خود آشنا شود و همواره با شهیدانش بیعتی جاودانه ببندد و همیشه خود شاهدی باشد بر فداکاری ها و ایثارگری ها، باید گام ها را درست برداشت باید برنامه ریزی اصولی کرد. متولیان این امر باید به خود بیایند پاک کردن صورت مسئله دردی را دوا نمی کند.

چاره اساسی این درد آسان است. به شرط این که بخواهیم آن را درمان کنیم. به شرط این که عقلانیتی و همتی برای اجرای آن باشد.

حوادثی که در این چند سال اتفاق افتاد می توانست رخ ندهد. بگذارید چند سوال مطرح کنم: چرا باید بیشتر سفرهای کاروان راهیان نور با اتوبوس صورت گیرد؟

چرا نباید به گونه ای برنامه ریزی کرد که نیازی به رانندگی در شب نباشد. چرا پس از چندین سال و وقوع چندین حادثه، هنوز جاده های منتهی به شهرهای دفاع مقدس باید حادثه آفرین باشد؟

اگر دفاع مقدس و ارزش های آن برای ما مهم است، اگر آشنایی نسل امروز ما با فرهنگ جبهه و جنگ برایمان ارزش ذاتی دارد و اگر به حفظ جان دانش آموزان مان می اندیشیم، باید هزینه آن را بپردازیم.

مسئولان آموزش و پرورش، سپاه و بسیج باید در این عرصه به درستی عمل کنند. نبود بودجه توجیهی است برای پوشاندن ضعف های خود. وقتی اهمیت موضوع را قبول کرده ایم راهکارهای عقلی و علمی آن را بپذیریم. نگاه سوداگرانه در این وادی حرام است. از ترس کمبود بودجه نباید با جان دانش آموزان بازی کرد.

وقتی که مسافران این وادی رنگ و بوی جبهه می گیرند به مراتب ارزش بیشتر پیدا می کنند ارزشی که با مادیات نمی شود سنجید. این مسافران ارزش آن را دارند که از وسایل ایمن بهره مند شوند. از اتوبوس خوب استفاده کنند، راننده ماهر در خدمت شان  باشد. وقتی که فرهنگ جبهه و جنگ برایمان مهم است هزینه های آسفالت یک جاده نباید دلمشغولی مسئولان باشد.

وقتی که می شود از قطار استفاده کرد چرا باید با اتوبوس سفر کرد این وادی وادی پول و ثروت نیست. وادی عشق است و ایمان. پول و ثروت باید در خدمت این مهم باشد. گرچه چنین نشود هیچ عذری پذیرفته نیست. آنگاه همه گناهکاریم

ادداشت روز

راهیان نور و غفلت ما
خراسان - مورخ دوشنبه 1391/08/01 شماره انتشار 18249
نویسنده: محمد باقری mbagheri100@yahoo.com