بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

رفیق‌دوست: اگر آقایان توقع دارند هیچ‌کس حرفی نزند که می‌شود زمان رضاشاه!
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/٢٦
 

آفتاب: محسن رفیق دوست، از فرماندهان سپاه و مسئول پیشین بنیاد مستضعفان، با بیان اینکه "من از سال شصت یکی از طرفداران پر و پا قرص هدفمندکردن یارانه‌ها هستم"، هشدار داد "در روش اجرایی فعلی سرانجام خوبی نمی‌بینم."

وی درباره اینکه احمدی‌نژاد از اینکه در صدا و سیما علیه معاون اولش مطالبی گفته شده انتقاد کرده، گفت "خود ایشان که در زمان انتخابات بدتر از این عمل کرد چطور به دیگران انتقاد می‌کند؟ اگر غلط بوده که هر دو غلط بوده و اگر هم حق بوده هر دو حق بوده."

رفیق‌دوست همچنین گفت "در جلسه ای که عده زیادی از پیشکسوتان سپاه بودند من نسبت به عملکرد‌های دولت انتقاد داشتم و از جمعی که در آنجا بود فقط یک نفر مخالفت داشت که دیگران به او پاسخ دادند و جلسه هم خیلی خوب برگزار شد و مثل همیشه هم سوال‌هایی را مطرح کردم، نه اینکه انتقادی بکنم که منطق پشت آن نباشد بالاخره انتقاد سازنده را همه حق دارند مطرح کنند، اگر توقع دارند هیچکس حرفی نزند که این می‌شود زمان رضا شاه، ما انقلاب کردیم که اوضاع رضا شاهی نباشد."


به گزارش «تابناک»، جملات بالا بخشی از پاسخ «محسن رفیق دوست» به پرسشی است که درباره انتقادهای اخیر او از دولت در جمع پیشکسوتان سپاه پاسداران شده است. در این گفت‌وگو که وی با روزنامه «ملت ما»انجام داده در ادامه جنس و نوع انتقادهایش به دولت را اینگونه بیان می‌دارد: مثلا من به بحث واردات بی‌رویه انتقاداتی داشتم، وارداتی که اکنون از چین به صورت فراوان می‌شود خیلی از تولیدات داخلی را تهدید می‌کند. من از سال شصت یکی از طرفداران پر و پا قرص هدفمندکردن یارانه‌ها هستم، اما در روش اجرای آن یک سری انتقاداتی دارم چون در این روش اجرایی سرانجام خوبی نمی‌بینم.

صاحبان صنایع ما همه نگران شش ماه دیگرند 

وی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به اینکه، شما اگر بخواهید در زمینه هدفمندی یارانه‌ها چه پیشنهادی به دولت می‌دهید؟ گفت: ببینید الان درباره آن بخشی که با مردم مستقیما در ارتباط است خوب عمل می‌شود اما آن بخشی که با صنایع ما در ارتباط است مبهم است. صاحبان صنایع ما همه نگرانند که شش ماه دیگر یا یک سال دیگر چه وضعی برای صنایع ما پیش می‌آید، چه مقدار حذف حامل انرژی در تولید اثر می‌گذارد که هم بتواند با خارجی‌ها قابل رقابت باشد و هم آنقدر گران نشود که در داخل مشکلاتی را ایجاد کند.

رفیق‌دوستالبته خود می پذیرد که در آن جلسه تنها سیاست‌های اقتصادی دولت را نقد نکرده و می‌گوید: از اینکه دولت خیلی از قوانین مجلس را اجرا نمی‌کند انتقاد کردم، زیرا معتقدم اگر به عنوان مثال دولت مصوبه مجلس راجع به مترو را اجرا می‌کرد در هنگام هدفمندی یارانه‌ها مترو بیشتر فعال می‌شد تا مردم بیشتر از خدماتش استفاده ببرند یا اینکه برخی دولتمردان از موضع برتر از قانون اساسی صحبت می‌کنند که من این روش را نمی‌پسندم.

خود احمدی‌نژاد در زمان انتخابات بدتر از این عمل کرد چطور به دیگران انتقاد می‌کند؟
 
وی همچنین درباره اینکه،"احمدی‌نژاد اخیرا از اینکه در صدا و سیما علیه معاون اول ایشان مطالبی گفته شد انتقاد کردند" بیان داشت: خود ایشان که در زمان انتخابات بدتر از این عمل کرد چطور به دیگران انتقاد می‌کند؟ اگر غلط بوده که هر دو غلط بوده و اگر هم حق بوده هر دو حق بوده و مسأله عمده این است که همان چیزی که ایشان معتقد است که باید در مرزش حرکت بکند قانون اساسی است و قانون اساسی هم حدود را معین کرده است خیلی جاهایی که رییس‌جمهور حق خودش می‌داند این در اصلاح قانون اساسی در اختیار رهبری قرار گرفته و دیگر در اختیار رییس‌جمهوری نیست. تنظیم‌کننده روابط سه قوه رهبری است و ان‌شاءالله تذکراتی که انسان‌های دلسوز و مشفق می‌دهند اثر خواهد گذاشت و روند بهتر خواهد شد.

رفیق‌دوست در ادامه و در پاسخ به اینکه، "اخیرا رهبری تاکید داشت که مسائل اصلی و فرعی جابجا نشود، اینکه وی در این مقطع زمانی چنین هشدارهایی می‌دهد دلیلش چیست؟" مدعی شد: "ایشان درست تشخیص داد که امروز دشمنی امریکا،‏ رژیم صهیونیستی و اروپا و همه اذنابش با انقلاب بیشتر از اول انقلاب شده و کمتر نشده است. آقا معتقد است که این‌ را باید همه تشخیص دهند و تشخیصش به درست این بود که داستان انتخابات سال ٨٨ یک فتنه‌یی بود که توسط عوامل خارجی اداره می‌شد و از داخل هم عده‌یی دانسته و عده‌یی هم ندانسته با آنها همکاری می‌کردند . آقا معتقدند که هر مساله دیگری در مقابل این باید کمرنگ باشد. هیچ‌وقت نگفت که انتقاد نباشد. هیچ‌وقت باب انتقاد را نمی‌بند و حتی می‌گوید که پله پله حرکت بکنید و هر کجا باید بگویید‏، بگویید..."

وی در ادامه و در پاسخ به اینکه، "شما از نسل اولی‌های انقلاب هستید، بعضی از نسل اولی‌های انقلاب الان دلخورند مثلا ناطق‌نوری که به نشانه اعتراض در جلسات جامعه روحانیت شرکت نمی‌کنند این موارد در افکار عمومی تاثیرگذار است، نظر شما چیست؟" بیان داشت: می‌دانید ناطق‌نوری چه می‌گوید؟ شاید تا حالا این را خودش در جلسه علنی نگفته باشد. به ناطق‌نوری در مناظره تهمتی زده شد ایشان می‌گوید من کاری به آن گوینده مطلب ندارم. جامعه روحانیت مبارز بیاید و رسیدگی کند به حرف‌های این آقا اگر ایرادی به من هست به مردم بگویند و اگر نیست به مردم اعلام کنند.

وی در باره اینکه، بعضی‌ها خلاف حرف شما را می‌زنند، می‌گویند کسی که به او اتهام زده شده خودش باید از خودش دفاع کند... می‌گوید: اتفاقا من این حق را به ایشان می‌دهم که اینگونه عمل کنند. به آقای ناطق می‌گویند که چرا نمی‌روی سخنرانی کنی. می‌گوید که وقتی سخنرانی کنم یکی از پای سخنرانی بلند شود و بگوید "آقای ناطق‌نوری آن حرف‌ها چه شد که ایشان زد؟" من چه جوابی باید بدهم. من نباید جواب بدهم‏، جامعه روحانیت باید جواب بدهد.

وی تحلیلش را درباره اصلاح‌طلب‌ها اینگونه مطرح کرد: "اصلاح‌طلبان می‌آیند ولی با توجه به پاسخ منفی که مردم بعد از انتخابات ٨٨ در راهپیمایی نهم دی و ٢٢ بهمن دادند دیگر اقبال زیادی ندارند چون دست‌ها روشده است. البته ما در بین اصلاح‌طلب‌ها عده‌یی اصلاح‌طلب اصولگرا یا اصلاح‌طلب ولایتی داریم آنها اگر به صحنه بیایند ممکن است سهمی پیدا بکنند ولی اصلاح‌طلب منهای ولایت نزد ملت ما جایی ندارد و ملت نمی‌پذیرد.

رفیق دوست درباره اینکه، "اخیرا رییس‌جمهور سابق در دیداری که با جمعی از اعضای فراکسیون خط امام مجلس داشت شروط اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات آینده را مطرح کرد که این سخنان با واکنش‌های زیادی ازجمله از طرف احمد جنتی همراه شد که گفت نیازی به حضور اصلاح‌طلبان نیست. تحلیل شما از این سخنان چیست؟" بیان داشت: 

اینکه جریانی که امتحان خوبی را هم در سال گذشته‌ نداده است بیاید برای انقلاب و رهبری انقلاب شرط بگذارد این غلط است اما اینکه آیا افرادی که در این مملکت هستند و نسبت به وضع موجود معترضند امکان حضور در عرصه انتخابات را نداشته باشند این هم سخن درستی نیست. ببینید اگر کسی مخالف قانون اساسی است که نباید بیاید آنهایی که معتقد به کل قانون اساسی و اصولش هستند چرا نیایند؟ بیایند و به مردم بگویند که ما قانون اساسی را قبول داریم اما روشمان برای اداره مملکت این روش است.

رئیس سابق بنیاد مستضعفان ادامه داد "ما الان در شورای شهرمان نماینده‌هایی از اصلاح‌طلب‌ها داریم که دارند کارشان را هم می‌کنند، خب اگر که برای مجلس هم عده‌‌ای بیایند ثبت‌نام کنند که برای مردم ما شناخته شده باشند و ملت نسبت به آنها دید بد و براندازی نداشته باشند خب انتخابشان می‌کنند. متاسفانه بزرگ‌ترین گناهی که در سال گذشته به جمهوری اسلامی شد تهمت تقلب در انتخابات بود خب اگر کسی معتقد است که در انتخابات تقلب شده است، نیاید چون در جمهوری اسلامی تقلب امکان ندارد. حالا چون من را انتخاب نکردند پس تقلب کردند؟ این ظلم است. ولی کسانی که معتقد به قانون اساسی هستند و برنامه خوبی هم دارند در انتخابات شرکت کنند ممکن است رای هم بیاورند. من اصلا معتقد به حذف نیستم، چرا حق یک ایرانی را که با ما در اصول مشترک است را بگیریم. این روش پسندیده‌یی نیست."

رفیق دوست اظهار عقیده کرد"ما معتقدیم راه ارتباط با خدا در مسائل حکومت جز از طریق ولایت فقیه، امام و پیغمبر به خدا نمی‌رسد. هر کسی که مسیر دیگری را بخواهد برود و معتقد باشد مستقیم با امام زمان در ارتباط است و مملکت را با ارتباط با امام زمان اداره می‌کند اینگونه اعمال و گفتار به قول معصوم و هو کذابه مفتری؛ است راه حرکت به طرف خدا، مراجع و ولی‌فقیه هستند. چرا اکنون همه مراجع ما بزرگ و کوچک مشهور و غیرمشهور دور رهبری جمع شده‌اند و از ایشان حمایت می‌کنند برای آنکه آنها همه می‌دانند که امروز ولی‌فقیه حاکم در جمهوری اسلامی ما است، آنها هم باید از ایشان حمایت کنند لذا هر حرف دیگری که زده شود دروغ است‏ و راه انحرافی است و به جایی هم نمی‌رسد." 

رفیق‌دوست در پاسخ به اینکه "شما مصاحبه‌ ای قبلا درباره پایان جنگ داشتید و اشاره کردید که نامه محسن رضایی در آن زمان برای فتح بغداد بود. می‌توانید در این زمینه بیشتر توضیح بدهید؟"، گفت: "ببینید، جنگ به یک مرحله‌ ای رسیده بود که ادامه جنگ مشخص نبود. من همیشه وقتی این سوال می‌شود می‌گویم جنگ شش ساله، چون دو سال اول را می‌گذاریم تا فتح خرمشهر. ما شش سال این جنگ را ادامه دادیم. دلیل ما در این جنگ شش ساله تحقق شعار امام بود به نام رفع فتنه و من معتقدم که با آن شش سال جنگ، فتنه را دفع کردیم. درباره پایان جنگ، ‌ هاشمی در یک تا‌ریخی تصمیم گرفتند که تحولی در جنگ ایجاد کنند و بالاخره مشخص شود که تکلیف چیست؟ لذا آمد ستاد جدیدی برای جنگ ایجاد کردند من که وزیر سپاه بودم زمانی که رفتم جبهه و مسوول لجستیک سپاه در جنگ شدم و همه بچه‌ها با من همکاری می‌کردند. موسوی را گذاشتند رییس ستاد‏، بهزاد نبوی را گذاشتند معاون لجستیک و خاتمی را هم گذاشتند مسوول تبلیغات.

به ما دستور دادند که شما اصلا نیایید در این تشکیلات. آنها از رضایی سوال می‌کنند که آقای رضایی اگر جنگ بخواهد تمام شود باید تا کجا برویم؟ و می‌گوید باید بغداد را بگیریم. آنها می‌گویند برای اینکه بغداد را بگیرید چه می‌خواهید؟ رضایی می‌گوید این امکانات را می‌خواهیم که اگر این امکانات را در اختیار من بگذارید من می‌روم و بغداد را می‌گیرم و جنگ هم تمام می‌شود. آن نامه خدمت امام‌ می‌رود که این امکانات را می‌خواهند ما هم نمی‌توانیم بدهیم و این مساله می‌شود علت پذیرش قطعنامه وگرنه هیچ‌وقت سپاهی‌ها خود به خود مایل به تمام شدن جنگ نبودند. ‌هاشمی در خاطراتش گفت که دولت شعار جنگ می‌دهد اما کامل در جنگ شرکت نمی‌کند و راست هم می‌گفتند. سپاه یا ارتش جنگ را تمام نکرد، دولت وقت جنگ را تمام کرد.

وی افزود: یک بخش از دولت نمی‌توانستند و یک بخش از دولت هم نمی‌خواستند یکی از سوال‌هایی که ما هر وقت می‌رفتیم در دولت و آنها می‌پرسیدند این بود که "آقا کی جنگ را تمام می‌کنید" یعنی با اصل جنگ مخالف بودند. خب وقتی مخالف باشند که همکاری کامل نمی‌کنند.

وی درباره انتشار خاطراتش از جنگ و احتمال تعارض با این خاطرات با شخصیت‌های چون هاشمی رفسنجانی گفت: من و محسن {رضایی} در حال ثبت خاطراتمان هستیم. ما هرچه می‌گوییم آقای‌ هاشمی آن را رد نمی‌کند. من نشنیدم که ایشان تا حالا رد کرده باشند چون ما واقعیت‌ها را می‌گوییم من اصرار دارم مخصوصا حالا که دیگر کنار هستم هرچه که از تاریخ دیدم را عینا بگویم حالا می‌خواهد به خیلی‌ها بربخورد یا خیلی‌ها خوششان بیاید یا بدشان بیاید برای نخستین بار باید واقعیت تاریخ را بگوییم که یکجا نوشته شود.

این فعال اصولگرا در باره تفاوت وظایفی که برعهده رسانه‌های دولتی یا حکومتی قرار دارد با وظایفی که برعهده رسانه‌های مستقل است نیز گفت: وظایف رسانه‌های حکومتی سنگین‌تر است. وقتی می‌گوییم حکومتی پس یعنی ولایتی، چون ما در راس حکومتمان ولی فقیه است. صدا و سیما و روزنامه‌هایی که حکومتی هستند باید چشم و گوش رهبری باشند، آنجایی که رهبر انتقاد می‌کند، انتقاد کنند و آنجایی که ایشان حمایت می‌کند، حمایت کنند. کسی هم حق ندارد به آنها ایراد بگیرد آنها زبان و قلمی هستند که مامورند برمبنای آنچه که ولی‌فقیه تشخیص می‌دهد عمل کنند.
کد مطلب : 119202