بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

۲۶ آبان سال گرد آزادسازی سوسنگرد/ عملیات سوسنگرد؛ پایان حصر یک شهر
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۸/۳٠
 

گروه دفاع مقدس:از همان روزهای اول جنگ در سال ۱۳۵۹ نیروهای عراقی برای تصرف شهر سوسنگرد همه توان خود را به کار بستند، تا پشت دروازه‌های شهر هم آمدند اما مقاومت مردم و رزمندگان راه را بر آنان بسته نگه داشت. اما شهر به حصر رفت. سوسنگرد مدت زیادی در محاصره نماند. رزمندگان از زمین و آسمان حمله کردند و شهر آزاد شد و ۲۶ آبان ۱۳۵۹ روز شکست حصر سوسنگرد رقم خورد.

نیروهای عراقی درست زمانی این شکست را متقبل شدند که در اوج آمادگی رزمی بودند و خرمشهر را در دستان خود داشتند. اما در همان زمان در شرایطی که مدافعان شهر آخرین مقاومت را می‌کردند، دو گردان زرهی از ارتش با همراهی نیروهای سپاه، بسیج و ستاد جنگ‌های نامنظم دکتر چمران، در امتداد جاده سوسنگرد – حمیدیه دست به حمله زده و ضمن شکستن خط محاصره، عراقی‌ها را از داخل شهر عقب راندند.

در این عملیات که شهید چمران در خط مقدم شرکت داشت از ناحیه پا به شدت مجروح شد و یکی از محافظانش هم به شهادت رسید. سوسنگرد برای همیشه آزاد شد.

در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد در ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۵۹ که به شکست حصر سوسنگرد منجر شد، ۲۴ خلبان نیروی هوایی شرکت داشتند که از این تعداد « هوشنگ کیان‌آرا»، «سید محمدتقی حسینی»، «محمد کام‌بخش ضیایی»، «نعمت‌الله اکبری سامانی»، « یونس خوش‌بین» و « ابراهیم‌ امیدبخش» به شهادت رسیدند.

همچنین «استوار دوم شهید حسین سلمان‌زاده»، «گروهبان یکم شهید ابراهیم قهوه‌چی‌زاده»، «استوار دوم شهید غلامعلی حلاج قدوی»، «سروان فنی شهید عبدالله عیسی‌پور»، «ستوان دو شهید سیدعلی اکبر حیدری» نیز از دیگر شهدای نیروی هوایی در جریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد هستند.


 
 
گزارش برنامه جنگ و صلح ویژه‌برنامه بنیاد باران بمناسبت سالگرد هفته دفاع مقدس
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٦:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۸/۱٥
 

فرماندهان سپاه و ارتش از اشتباهات و خاطرات جنگ گفتند

برنامه‌ای با حضور امیر ذاکری، سردار کیانی و سرهنگ شریف‌النسب

امیر سیدتراب ذاکری:‌ من یکی از کسانی بودم که غرضی اخمو را وادار کردم تا به تهران بیاید و مجلس برود و بگوید که قرار است عراق به ما حمله کند. ایشان هم قبول کرد. رفت و برگشت و گفت اطلاع دادم اما آن‌ها پاسخ دادند برو دنبال کارت، ما شاخ آمریکا را شکاندیم، عراق سگ کی باشد؟ سردار مهدی کیانی: اولا این جنگ بی‌فرمانده نبود، فرمانده داشت، فرمانده عاقل و مدبری هم داشت، آقای هاشمی رفسنجانی که البته ما بعدها فهمیدیم ایشان از ما پخته‌تر است. سرهنگ سید محمدعلی شریف‌النسب:‌ ارتش در حکم یک قهرمان شنا و نجات‌غریقی بود که دست‌وپایش را بستند و گفتند حالا شنا کن و غرق‌شدگان را نجات بده. در کودتای نقاب، فرمانده لشکر 92 زرهی زندانی شد. 35 نفر از بهترین خلبانان ارتش اعدام شدند و بخشی‌شان هم زندانی شدند. 10،‌12 نفر از فرماندهان کلاه‌سبزها اعدام شدند.

جنگ و صلح، ویژه‌برنامه بنیاد باران بمناسبت گرامیداشت سی‌وششمین سالگرد هفته دفاع مقدس، با سخنرانی سردار مهدی کیانی، نخستین فرمانده سپاه آبادان، امیر سیدتراب ذاکری، مسئول اطلاعات جبهه‌های جنوب و سرهنگ سید محمدعلی شریف‌النسب، فرمانده نیروهای مدافع خرمشهر، برگزار شد.