بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

کاش هیچ جنگی خواب تو را آشفته نمی کرد. تو می خوابیدی و صبح تنها برای رفتن به ...
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/٢٩
 

کاش هیچ جنگی خواب تو را آشفته نمی کرد. تو می خوابیدی و صبح تنها برای رفتن به مدرسه بیدار می شدی. اما جنگ بی رحم است. تو بیدار شدی و جبهه شد مدرسه تو. اما خیلی ها از همان زمان ها به خواب رفتند.

امروز سالگرد عملیات فتح هشت است، بزرگترین عملیات چریکی. عملیات فتح از حیث بعد مسافت، عیق‌ترین عملیات کماندویی جمهوری اسلامی در خاک دشمن در طول دوران دفاع مقدس محسوب می‌شود.

عملیات «فتح ۸» که عمیق ترین عملیات کماندویی ایران در خاک دشمن شناخته می‌شود، در روز ۲۸ تیر ماه ۱۳۶۶ در منطقه‌ شمالی‌ استان‌ «موصل‌» عراق‌ که عقبه‌ محور شمالی‌ جبهه‌ دشمن‌ شناخته می‌شد و با هدف انهدام‌ اماکن‌ تأسیساتی‌ و پایگاه‌های‌ نظامی‌ دشمن‌ و حمایت‌ از معارضان‌، کُرد عراق‌ انجام شد. سال ‌۱۳۶۶ به‌ عنوان‌ هفتمین‌ سال‌ جنگ‌ تحمیلی، سال‌ پرکار و با فراز و نشیبی‌ برای‌ نیروی ‌زمینی‌ سپاه‌ و بویژه‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزی‌ «رمضان» در جبهه‌ شمالی‌ و کردستان‌ عراق‌ بود.

یکی‌ از ده‌ها عملیات‌ نامنظم‌ و تهاجمی‌ این‌ سال، عملیات‌ نامنظم‌ «فتح‌۸» نام دارد که در منطقه‌ شمالی‌ استان‌ موصل عراق‌ و حوالی‌ شهر «اتروش» بود. این‌ حمله‌ با رمز «یارسول‌ الله» در شامگاه ‌۲۸ تیر ماه‌۱۳۶۶ با هدف‌ انهدام‌ تأسیسات‌ نظامی‌- اقتصادی‌ دشمن‌ و حمایت‌ از مبارزین‌ عراقی‌ آغاز شد.

نیروی عمل‌کننده ایران در این عملیات، یعنی «گردان مالک‌اشتر تیپ ۶۶» نیروهای ویژه‌ی هوابرد با تقدیم یک شهید (حسین ترکمن‌پری) و چهار مجروح، عملیات ویژه‌ خود را در فاز تک‌مستقیم (با بهره‌گیری از نیروهای تکاور) و هم‌زمان فاز تک ادواتی (با بهره‌گیری از نیروهای راکت‌انداز مینی‌کاتیوشا و خمپاره‌انداز ۱۲۰ میلی‌متری)، در ارتفاعات کانیکا و قلعه‌ کانیکا در شمال شهر اتروش اجرا کردند.


 
 
چمران خیلی قاطع و مصمم بود. باهوش بود و واکنش‌هایش خیلی سریع و روشن داشت
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۳:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/٢
 

چمران یک شخصیت ویژه‌ای بود. چهره چمران فیلم «چ» برای کسانی که او را از نزدیک می شناختند، غریبه است. ضمن اینکه کارگردان کوشش می‌کند بخشی از خصوصیات دکتر چمران مانند خصایل انسانی وی مانند اهل مدارا و گفت‌و‌گوبودن او را نشان دهد، اما نگاه و رفتار او با چمران همخوانی کامل ندارد. چمران خیلی قاطع و مصمم بود. باهوش بود و واکنش‌هایش خیلی سریع و روشن داشت. به نظر من این فیلم صحنه‌های جنگی زیادی دارد. این برای بیننده آزاردهنده است. لزومی نداشت این‌قدر انفجار و خشونت داشته باشد. برای من تحمل یک ساعت و نیم فضای جنگی سخت بود. به نظر من به همین دلیل بیشتر سالن سینما خالی بود.