بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

گزارشی از ۳مجلس بزرگداشت شهیدان وحدت در مشهد: شوشتری شهادت را انتخاب کرد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩
 

همه از سردار می گفتند؛ یکی از مهربانی هایش می گفت و دیگری تلاش های بی وقفه و ارزشمندش برای جاری کردن زلال وحدت در سرزمین نیمروز را روایت می کرد. آن یکی رشادت هایش در جبهه های حق را یادآوری می کرد و از حماسه آفرینی های سردار در چزابه می گفت و در نهایت هم فرزند سردار از منش و روش شوشتری خاطره می گفت و از این که شهادت را انتخاب کرده بود.حالا گذر روزها و سال ها نشان می دهد که ۳سال؛ درست ۳سال از روزی که خبر واقعه تروریستی «پیشین» دهان به دهان در سراسر این آب و خاک پیچید، می گذرد. همان روزی که پرستوهای منادی وحدت بال گشودند و با خون خود درخت تنومند وحدت، برادری و امنیت را در سیستان و بلوچستان آبیاری کردند.حالا وقتی که گذر روزگار باز هم به آخرین روزهای ماه مهر و مهربانی می رسد، یاد و خاطره مهربانان وحدت آفرین شهر ما در سراسر ایران زمین طنین انداز می شود و سراسر آب و خاک ما از کردستان و چزابه و شلمچه تا خراسان و سیستان یاد می کند از رشادت های سرداران شهید شوشتری و محمدزاده....فرارسیدن این روزها باز هم مناسبتی بود تا در محفل هایی با حضور خانواده معظم شهدا، مردم شهید پرور شهر ما، جمعی از مسئولان و همرزمان شهیدان وحدت یاد و خاطره این سرداران شهید باز هم زنده شود.


 
 
مردی از جنس وحدت ، جهاد و صلابت
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢۸
 

مادرشهید: «رجبعلی» از کودکی عشق به شهادت داشت

عابدیان-آسمانی بود و به آسمان پیوست. بزرگ مردی از جنس نور که شهید راه وحدت بود و با شهادت خود وحدت آفرینی کرد. مردی رشید، دلیر، مهربان و دلسوز، شجاع و با صلابت که نباید او را در لبخندهایش خلاصه کرد. قلم از وصف بزرگ مردی با این همه افتخارآفرینی قاصر و عاجز است، مردی که با همه رشادت های خود طی 8 سال دفاع مقدس و پس از آن نیز در صحنه ماند و خالصانه جهاد کرد. سردار شهید «رجبعلی محمدزاده» دوم تیرماه سال 1340 در روستای نوده بجنورد به دنیا آمد او که از حماسه سازان و دلیرمردان سال های دفاع مقدس بود سرانجام در 26 مهرماه 88 به دست تروریست های مزدور بیگانگان در سیستان و بلوچستان، به همراه سردار شهید «نورعلی شوشتری» جان به جان آفرین تسلیم کرد و به آرزوی دیرینه خود، مقام والای شهادت نایل آمد.


 
 
سرتیپ کهتری: ارتش و سپاه در دوران دفاع مقدس یک روح در دو بدن بودند
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٥
 

فرمانده قرارگاه عملیاتی آبادان با بیان این که وحدت ارتش و سپاه در دوران دفاع مقدس بی‌نظیر بود گفت: اگر بین ارتش و سپاه کوچک‌ترین اختلافی بود، ما نمی‌توانستیم موفق شویم؛ ارتش و سپاه مثل یک روح در دو بدن در عملیات‌های دفاع مقدس که مشترک بودند. از 5 مهر 1360 عملیات ثامن‌الائمه(ع) را با هدف شکست حصر آبادان آغاز کردند و پس از 48 ساعت توانستند آبادان را از محاصره درآورند.
در این زمینه گفت‌وگویی با امیرسرتیپ منوچهر کهتری فرمانده عملیات شکست حصر آبادان متولد 14 بهمن 1314 که اکنون در بنیاد تعاون ارتش مشهد فعالیت می‌کند، داشتیم؛ این گفت‌وگو را بخوانید.

* چه زمانی به ارتش وارد شدید و تحت چه آموزش‌هایی بودید؟

* امیرسرتیپ کهتری: سال 1332 به ارتش وارد شدم و دوره‌های مقدماتی، عالی، ستاد و هوابرد را در ایران آموزش دیدم.


 
 
عملیات ثامن الائمه،شکست حصرآبادان/به کوشش علی قانعی فرمانده تیپ2لشگر5نصر
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٥
 

چهاردهم آبان ماه 1359 زمانی‌که فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «حصر آبادان باید شکسته شود» خطاب به نیروهای مسلح صادر شد، کمتر از یک هفته از تلاش نیروهای عراقی برای تصرف آبادان می‌گذشت.

عراقی‌ها برای تصرف آبادان در 8 آبان 1359 در منطقه ذوالفقاری روی رودخانه بهمنشیر پل شناور نصب کرده و با عبور دادن قسمتی از نیروهای خود وارد آبادان شده بودند.

نیروهای عراقی از آن جهت منطقه ذوالفقاری را انتخاب کرده بودند که با استفاده از پوشش نخلستان‌ها بتوانند از دید رزمندگان اسلام دور مانده و به راحتی وارد شهر شوند؛ عبور از این قسمت آسان‌تر از عبور از رودخانه کارون در جنوب خرمشهر بود.

با چنین وضعیتی آبادان در یک محاصره 330درجه‌ای قرار می‌گرفت و عبور از رودخانه بهمنشیر می‌توانست آن را با خطر جدی روبه‌رو کند.

دشمن می پنداشت اگر بتواند از این رودخانه بگذرد، آبادان را برای همیشه از آن خود کرده است.

در واقع در پی دستور امام (ره) یکی از 4 عملیات بزرگ و برجسته تاریخ دفاع مقدس رقم خورد که به عنوان یک نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ از آن یاد می‌شود


 
 
یاد سردار شهید نورعلی شوشتری فرزند سرزمین آفتاب گرامی باد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳
 

وی که از فرماندهان پر افتخار و یادگاران نامدار دفاع مقدس محسوب می شود سردار شوشتری که افتخار همرزمی شهیدان بزرگواری همچون شهید باکری و شهید برونسی را در کارنامه زرین خود دارد در اکثر عملیات ها با مسئولیت های مختلف به ویژه فرماندهی محورهای عملیاتی حضوری فعال داشت که هفت بار جراحت شدید و تحمل رنج و درد ناشی از آن ماحصل این حضور فعال و مخلصانه بود و بدین ترتیب افتخار جانبازی را چون برگ زرین دیگری برای کتاب زندگی سراسر مجاهدت او به ارمغان آورد.
با وقوع عملیات مرصاد وی مسئولیت این عملیات غرور آفرین را بر عهده گرفت و به نقل از شهید صیاد شیرازی فرماندهی خوبی از خود به نمایش گذاشت تا جایی که در تماس مرحوم حاج سید احمد خمینی با وی و ابلاغ گزارش پیشرفت عملیات توسط آن مرحوم به امام خمینی (ره)، حضرت امام خطاب به سردار شوشتری می فرمایند: "در این دنیا که نمی توانم کاری بکنم. اگر آبرویی داشته باشم در آن دنیا قطعاً شما را شفاعت خواهم کرد. "
فرماندهی لشگر5 قرارگاه نجف، قرارگاه حمزه و جانشینی فرمانده نیروی زمینی سپاه بخشی از مسئولیت های این فرمانده بزرگ و شهید والا مقام است. وی از اول فروردین 88 نیز با حفظ سمت، فرماندهی قرارگاه قدس زاهدان را عهده دار شد و موفق گردید با تلاشی پیگیر و مجاهدتی خستگی ناپذیر ایجاد اتحاد بین طوایف شیعه و سنی را در این استان به افتخارات خود بیفزاید.
سردار شهید نورعلی شوشتری بارها در جمع همرزمانش گفته بود: آرزو دارم در میدان جنگ باشم و به شهادت برسم و جسم ناقابلم در راه خدا تکه تکه شود.

در حالی که سردار نورعلی شوشتری در ابتدای سال 88 مسئولیت تامین امنیت سیستان را برعهده گرفته بود،گفته بود که "از خدا خواسته ام اینجا محل شهادتم شود و دلم گواهی می دهد که خداوند آرزوی مرا برآورده خواهد کرد. بعد از احمد کاظمی و دیگر یاران من تنها شده ام و به همین خاطر انتظار شهادتم را می کشم. امیدوارم خداوند با شهادت من مشکلات این منطقه و معضلات آن را حل کند. "


سردار شوشتری جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده قرارگاه قدس که در تدارک برگزاری همایش وحدت سران طوایف در استان سیستان و بلوچستان بود در اقدامی تروریستی به فیض شهادت نائل آمد.

(تصاویر)


 
 
برگی از دفتر 8 سال مقاومت و پیروزی رزمندگان استان جنوبی...بچه های دلیر بیرجند...
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳
 

 

 

 

رضاپور- 3 حرف بیشتر ندارد، اما در خودش حرف ها دارد، ناگفته ها و گفته های جنگ، قصه یک روز و 2 روز نیست، 8 سال ماندن و مقاومت کردن است. همه آن روزها خاطره است. دوستی ها، رفاقت ها، عشق بازی ها و مناجات ها. سنگر و خاکریز چه باشکوه بود.غرق در دوستی ها سر سفره نشستن و نماز شب خواندن ها، همه یادش بخیر.دوستانمان شهید می شدند و ما در حسرت شهادت می ماندیم، شب های عملیات چه شکوهی داشت، شکوهی به زیبایی دیدن صحنه فرار دشمن، به زیبایی خاموشی شعله های آتش و به زیبایی لبخند نشسته بر سیمای شهادت. چه جوان ها و راست قامتانی که رفتند و چه پدران و مادرانی که امروز یادگاران جبهه های آن زمانند.آنچه پیش روی توست برگ کوچکی است از دفتر خاطرات رزمندگان این دیار.


 
 
7 روز اول جنگ چه گذشت ؟...اعزام گروه تانک از مشهد به اهواز
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳
 

 

به جز دانشجویان دانشکده افسری که با کمک یگان های لشگر ۹۲ زرهی به منطقه وارد شدند، در این روز یک گروه رزمی شامل گردان ۱۴۸ پیاده و یک گروهان تانک از مشهد به اهواز وارد می شود و زیر امر تیپ یک لشگر ۹۲ قرار می گیرد. این یگان، اولین واحد تقویتی بود که به منطقه اهواز- سوسنگرد اعزام شد. لشگر ۹۲ زرهی در منطقه ای بسیار وسیع از چنگوله تا آبادان گسترش داشت و در مقابل آن، دست کم ۵ لشگر زرهی، مکانیزه و پیاده دشمن در محورهای مختلف درگیر بودند که با آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی هوایی پی در پی حمایت می شدند.