بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

31شهریورهرسال یادآوریکی ازتلخ‌ترین ودرعین حال زیباترین برهه‌های تاریخ معاصرایران
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳۱
 

به گزارش خبرآنلاین، در سی ویکم شهریور سال 1359 رژیم بعث عراق جنگی همه جانبه را علیه ایران آغاز کرد. جنگی که هشت سال به طول انجامید و با وجود بر جای گذاشتن هزاران شهید و جانباز و همچنین ویرانی بخش‌های وسیعی از میهنمان کارنامه‌ای شد از فداکاری و ایثار و وطن دوستی.
خبرآنلاین به مناسبت هفته دفاع مقدس، از مخاطبان خود پرسید که نظرشان راجع به این عکس چیست؟ تا کنون نزدیک به دویست نظر ذیل این عکس ثبت شده که در مجموع نشان از عشق و قدردانی ملت ایران نسبت به حماسه آفرینان 8 سال دفاع مقدس دارد.
در ادامه تعدادی از این نظرات را می‌خوانیم:
  • برق عشق و ایثار را در چشمان مشتاقشان می توان دید. آنجا همه بودند...
  • بااینکه مرگ را در نزدیکی احساس می کردند اما لبخندی شیرین برلب داشتند، اگر هزاران فیلم هم درباره آن ها ساخته شود قاصر است از وصف حال آنها. شاید برای فهمیدن باید خود این راه را رفت.
  • شاید هیچ وقت مثل آن زمان دیگر از هر نسلی کنار هم ندیده باشیم. آنجا همه یک هدف داشتند.
  • شهدا گل‌های ناکام و پرپر شده، دوست داشتنی و تکرار ناشدنی.

 
 
چگونه یک اثر هنری را تجزیه و تحلیل کنیم؟ تجزیه و تحلیل عکس رزمنده‌ی ۱۳ ساله
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳۱
 

به حق این اثر از بهترین و ماندگارترین عکس‌های دفاع مقدس است، که برای هر نسلی تداعی‌ کننده‌ی دفاعی جانانه، با کمترین امکانات و سخت‌ترین وضعیت محیطی است. این عکس تنفر از جنگ را برنمی‌انگیزد، اما به خوبی می‌تواند رشد و بلوغ ناشی از جنگیدن در بدترین شرایط را به بیننده منتقل کند.

عکاس

این عکس در سال 59 و روزهای نخست جنگ ایران و عراق، گرفته شده است. عکاس، آلفرد یعقوب‌زاده Alfred Yaghobzadeh، در سال 1337 در یک خانواده نسبتا فرهنگی و از پدری ارمنی و مادری آشوری متولد شد، با وقایع انقلاب ایران در سال 57 تحصیل در رشته طراحی داخلی را رها کرد و وارد دنیای عکاسی شد.

با پیروزی انقلاب و شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌ها رفت و 3 سال در گروه جنگ‌های نامنظم شهید دکتر چمران حضور داشت و برای رسانه‌های داخلی و خارجی عکاسی کرد.

عکاسی جنگ تحمیلی ایران و عراق و همکاری با خبرگزاری آسوشیتدپرس و آژانس عکس سیگما، از جمله فعالیتهای اولیه وی در عکاسی است.


 
 
صدام چه می خواست؟ و چه شد؟ ...فاعتبروا یا اولی الابصار
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳۱
 

علایی، حسین - جنگی که صدام حسین رئیس حکومت بعثی عراق در بعد از ظهر روز 31 شهریور ماه سال 1359 علیه ایران به راه انداخت به مدت 8 سال یعنی دو برابر مدت زمان جنگ جهانی دوم به طول انجامید

 انتظار صدام از نتایج این جنگ مخرب در سقف حداقلی به "مالکیت در آوردن اروند رود" و در سقف مطلوب "جداسازی خوزستان از ایران" و در سقف حداکثری "ناکام نمودن انقلاب اسلامی" مردم ایران بود. اما حال که به نتایج این جنگ طولانی نگاه می کنیم می بینیم که نه تنها صدام حسین به هیچیک از این اهداف نرسید بلکه او جان خود و پسرانش را در راه جنگ طلبی مستمر از دست داد.


 
 
31شهریور1359:آغازجنگ عراق علیه ایران/امام‌(ره):صدام عقلش درست کارنمی کند
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳۱
 

مردم سالاری–محمدحسین روانبخش: 31 شهریور 1359 با هجوم ارتش عراق به مرزهای غرب و جنوب و حمله هوایی به چند فرودگاه ایران جنگ تحمیلی 8 ساله دولت عراق به رهبری صدام‌حسین علیه ایران آغاز شد.این واقعه در حالی اتفاق افتاد که تنها 19 ماه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذشت. صدام حسین رییس‌جمهوری وقت عراق چند روز پیش از این اقدام، پیمان 1975 الجزایر را در برابر دوربین‌های تلویزیون بغداد پاره کرد و در نطقی با تاکید بر مالکیت مطلق کشورش بر اروندرود که آن را شط‌‌العرب می‌نامید و طرح این ادعا که جزایر سه‌گانه ایران به اعراب تعلق دارد، همزمان جنگ زمینی، هوایی و دریایی علیه ایران را آغاز کرد.


 
 
اولین جنگی ثبت شد که در پایان آن نه تنها یک وجب از خاک کشور از مام وطن جدا نشد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳٠
 

 

به گزارش ایلنا، متن پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی به این شرح است:

انتخاب عنوان «دفاع مقدس» برای جنگی 8 ساله که در نخستین سال‌های پیروزی انقلاب، توسط قدرت‌های غرب و شرق و ارتجاع منطقه به مردم ایران اسلامی تحمیل شده بود، از جمیع جهات عنوان بامسمایی است که هم فرهنگ ایثار و شهادت‌طلبی را در جامعه نهادینه می‌کند و هم به رجزخوانان در همه اعصار یادآوری می‌نماید که «آزموده را آزمودن خطاست.» 8 سال دفاع مقدس مردم ایران از تمامیت ارضی کشور و اسلامیت حکومتی که اولین و کامل‌ترین نظام سیاسی تاریخ اسلام براساس مکتب اهل بیت (علیهم السلام) می‌باشد، در مقابله با مثلث شوم آن روز‌ها، یعنی شرق، غرب و ارتجاع، شباهتی تمام با 10 سال جنگ‌های دفاعی پیامبر اکرم(ص) در سال‌های اول تشکیل حکومت اسلامی در مدینه علیه اشراف، بت‌پرست‌ها و منافقان دارد که از ترس اقبال مردم، آمده بودند تا با ابرهای تهدید و تطمیع، مانع از تابش خورشید اسلام و انقلاب اسلامی شوند. اما به گواهی تاریخ در هر دو مقطع با مردمی روبرو شدند که با درک تعالیم قرآن، پیروزی و شهادت را «احدی‌الحسنین» می‌دانستند و از بدر و احد و خندق تا خیبر و والفجر هشت و کربلای پنج، چنان جنگیدند که ناظران سیاسی و نظامی در طول تاریخ مات و مبهوت چگونگی تحقق وعده نصرت الهی در «کَم من فِئهٍ قلیلهِ غَلَبَتْ فِئهٍ کثیرةٍ» می‌باشند.