بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

ناگفته‌های هاشمی،رفسنجانی از نقش اختلافات داخلی سپاه در پذیرش قطعنامه 598
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٥
 

 

  ضمن دفاع مجدد از انتشار نامه امام در مورد پایان جنگ عنوان شد:

اختلافات داخلی سپاه واقعاً روند رو به پیش ما را در جنگ کند می‌کرد.در همان منطقه یک بحث جدی با آقای رضایی کردم که بالاخره می‌خواهید چه کار کنید؟ اینکه پیش امام صحبت از جنگ عاشورایی می‌کنید، برنامه شما چیست؟ ایشان گفت: اگر می‌خواهید بجنگیم، باید امکانات بدهید. گفتم: از کجا بدهیم؟ مگر پول داریم؟

آفتاب: آیت الله هاشمی رفسنجانی به ابهامات موجود درباره پذیرش قطعنامه 598 و اختلافات موجود میان مسئولان در آن مقطع، از جمله این شائبه که نامه درخواست امکانات محسن رضایی به امام با تحریک ایشان نوشته شده، پاسخ داد. 

وی در گفتگو با "آینده" گفت: «در میان نظامی‌ها، فرماندهان ارتش مدت‌ها قبل از قبول قطعنامه در جلسات به ما می‌گفتند که نمی‌توان جنگ را ادامه داد. فرماندهان ارتش می‌گفتند با این وضع نمی‌توانیم بجنگیم، مخصوصاً زمانی که خطوط پدافندی و حتی آفندی را بین نیروهای ارتش و سپاه تقسیم کردیم و جبهه میانی را به ارتش و جنوب و شمال را به سپاه دادیم. از سپاه هم وقتی از فرماندهان صریح‌اللهجه و شجاع کسانی با من ملاقات می‌کردند، می‌گفتند نمی‌توانیم بجنگیم. مشخصاً اسم آقای شمخانی را می‌برم که هنوز زنده هستند و می‌توانید از خود ایشان بپرسید».

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:


 
 
سالروز آزاد سازی خرمشهر بر حماسه سازان دفاع مقدس ملت شریف ایران مبارک باد.
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳
 

 

به کوشش علی قانعی فرمانده تیپ2و3وواحداطلاعات،عملیات لشگر5نصرخراسان،که خودازفاتحان خرمشهربود

سوم خرداد 1361 یکی از روزهای دوست داشتنی و فراموش ناشدنی در تاریخ انقلاب اسلامی است که عزت و سربلندی ایران اسلامی را صد چندان کرد و آفرینندگان حماسه این روز نه به عنوان فاتحان خرمشهر که به عنوان فاتحان قلوب مسلمانان و آزادیخواهان جهان سرافرازانه به دشمن قسم خورده سیلی زدند.

در این روز تاریخی فقط خرمشهر آزاد نشد بلکه رویاهای صدام و صدامیان توسط جوانان غیرتمند نقش بر آب گردید، قادسیه آنان به زبانه دانی ریخته شد و دنیا به قدرت و صلابت و ایمان و شجاعت و عشق و ایثار فرزندان امام آفرین گفت.


* موقعیت خرمشهر قبل از جنگ
خرمشهر پیش از آغاز تهاجم وحشیانه صدامیان و اشغال و تخریب، 250 هزار نفر جمعیت داشت و تا شهریور 1359 به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی بزرگترین بندر تجاری کشور محسوب می شد، اسکله ها متعدد تخلیه و بارگیری که با سیستم مدرن حمل و تخلیه کالا مجهز بود این بندر را قادر ساخته بود در سال بیش از 5/1 میلیون تن کالا را که از طریق خلیج فارس وارد می شد به نقاط کشور انتقال دهد.
اسکله های گسترده بندر خرمشهر قادر بودند همزمان، 12 فروند کشتی عظیم با آبخور 14 متر را در کنار خود جای دهند، سیستم تخلیه کالا مطابق با استانداردهای بین المللی بود و وجود راه آهن، حمل کالا از این بندر را به سایر نقاط کشور تسهیل می نمود.


 
 
هاشمی رفسنجانی بمناسبت آزادسازی خرمشهر:فتح خرمشهر،گل سرسبدهمه پیروزیها بود...
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

آفتاب: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: «به نظر می‌رسد جنگ تحمیلی ایران و عراق خیرات و برکات زیادی از جهات مختلف برای ایران داشته و جام زهری که امام(ره) برای پایان جنگ نوشید امروز شیرینی‌اش را روح مبارک‌شان می‌بیند. انشاءالله اگر خوب پیش برویم و با تدبیر صحنه را اداره کنیم ملت ایران و ملت عراق به قدرتی عظیم و آسیب‌ناپذیر و الگویی برای منطقه تبدیل می‌شوند».

رییس مجلس خبرگان رهبری که شب گذشته (سه‌شنبه) در جمع فرماندهان دفاع مقدس در حسینیه جماران سخن می‌گفت، با ابراز خرسندی از حضور در جمع فرماندهان ارشد دفاع مقدس گفت: «من با اشتیاق فراوان وارد این جمع شدم و پیش از آن با رهبری ملاقات داشتم به خاطر این جلسه نیم ساعت ملاقات را کوتاه کردیم که بتوانم به اینجا برسم».

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: «این جلسه به مناسبت پس گرفتن خرمشهر برگزار شده آن روزها من سخنگوی شورای عالی دفاع بودم و در جزییات این عملیات و عملیات‌های پیش از آن هم قرار داشتم. پس از گذشت این همه سال هرگاه به تعبیر "خدا خرمشهر را آزاد کرد" فکر می‌کنم برایم بسیار جالب است واقعا کلام حقی بود که به زبان امام(ره) آمد. البته این از جهادی که شما انجام دادید کم نمی‌کند و این کار به دست شما و جمع دیگری از نیروهای رزمنده صورت گرفته که یا امروز نیستند و یا گمنام هستند».


 
 
دردیداربارزمندگان وایثارگران دفاع مقدس؛نگرانی ها، بیم ها و امیدهای سیدمحمدخاتمی
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱
 

سید محمد خاتمی برای نخستین بار مستقیما به نگرانی های عمیقش اشاره می کند، او از اینکه بسیاری از یاران امام و دلسوزان انقلاب و اسلام دچار محدودیت شده اند گلایه می کند، او می گوید کجا داعیه عدالت با فریب و دروغ سازگاری دارد، و می گوید مگر می شود جلوی انتشار اطلاعات و آزادی مردم را برای همیشه گرفت. خاتمی نشان داد گاهی کاسه صبرش نیز لبریز می شود...

سید محمد خاتمی پیش از آنکه به عنوان رییس جمهور سابق بخواهد معرفی شود، شخصیتی است صبور، آینده نگر، اندیشمند و متعادل که هرگز برخورداری اش از سابقه ریاست جمهوری نتوانسته بر شخصیت و میزان محبوبیت او بیفزاید.

به گزارش "آرمان ایران" خاتمی در دیدار با رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس نشان داد که او هم گاه صبرش تمام می شود، او نگرانی های عمیقش را شاید برای نخستین بار در 2 سال اخیر بی ایما و اشاره و به صراحت برزبان آورد.

او گفت که امروز بسیاری از دلسوزان انقلاب و اسلام و ارادتمندان به امام بی هیچ دلیلی در بند هستند، و گفت نگران آن است که این ظلم ها و ناروایی ها به اسم اسلام تمام شوند.

خاتمی گفت دروغ و فریب با عدالت نمی سازد و پرسید چگونه می توان با رشد اقتصادی صفر و یا منفی دو و نیم میلیون شغل جدید ایجاد کرد!

رییس جمهور سابق کشور، تاسف خورد که اگر ما توانسته بودیم سازگاری دمکراسی با اسلام را در جمهوری اسلامی نشان دهیم در تحولات امروز منطقه همه جمهوری اسلامی می خواستند.

خاتمی خواست کسانی سخنرانی های امام پیش از انقلاب تا رفراندوم را بررسی کنند و صادقانه قضاوت کنند مردم به کدام جمهوری اسلامی رای دادند، و پرسید مگر امام نگفت پدران ما حق ندارند برای ما تصمیم بگیرند.

او گفت مگر می شود جلوی حرف حق را در جهان امروز گرفت، مگر فیلترینگ توانسته راه دسترسی به اخبار را ببندد، مگر می شود با تکنولوژی روز مبارزه کرد و پرسید آیا وقتی در زمان وزارت خودش بر ارشاد با ویدئو مبارزه کردند نتیجه ای هم گرفتند؟ و گفت دوستش در روستایی با 90 خانوار دیش های ماهواره را شمرده بیش از 80 دیش وجود داشته است!

خاتمی فریاد زد هر منتقد و معترضی عامل دشمن نیست، محدودیت ها فقط دست و پای دلسوزان انقلاب را بسته و دیگران آزادی بیشتری دارند و گفت نگران است و به خدا پناه می برد.