بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

سی ‬منطقه دفاع مقدس، ثبت ملی می‌شود
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۳٠
 

دبیر ستاد گردشگری جنگ معاونت گردشگری کشور، از ثبت ملی ‪ ۳۰‬منطقه عملیاتی و یادمان‌ها به مناسبت سی امین سالگرد آغاز هشت سال دفاع مقدس از جمله مناطق دره قسم لو در آذربایجان غربی، شلمچه در خوزستان و طلائیه خبر داد.

حسین زکریایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: در کنار تلاش برای ثبت ملی و پس از آن ثبت جهانی مناطق، آثار و یادمان‌های به جامانده از سال‌های دفاع مقدس، ثبت شاخصه‌های فرهنگی و معنوی و خلاقیت های رزمندگان نیز در دستور کار این ستاد قرار دارد.


وی افزود: در ستاد گردشگری جنگ کارگروهی به نام میراث معنوی وجود دارد که یکی از ماموریت‌های تعریف شده آن، پیگیری، تشکیل پرونده و انجام مطالعات لازم برای ثبت مناطق عملیاتی و شاخصه‌های فرهنگی دفاع مقدس است.


زکریایی، با این توضیح که اساس آیین نامه‌ای در دست تدوین است، خاطرنشان کرد: مویه مادران شهدا از مواردی است که ثبت آن در فهرست میراث معنوی کشور به عنوان یک موسیقی و جشن حنابندان رزمندگان در شب عملیات در مرحله مطالعه قرار دارد.


 
 
فرزند شهید محمدزاده: پرچم پرافتخار وحدت هرگز به زمین نمی‌افتد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۳٠
 

علیرضا محمدزاده ظهر امروز در حاشیه برگزاری اجلاسیه شهدای وحدت در گفت‌وگو با خبرنگاربجنورداظهار داشت: هدف اصلی دشمنان انقلاب و نظام در آن برهه زمانی بر هم زدن وحدت شیعه و سنی در آن منطقه بود.
وی افزود: سردار محمدزاده و شوشتری با درک زمان و شرایط و به دلیل آنکه حفظ وحدت در آن منطقه را وظیفه خود می‌دانستند، با جان و دل در این خطه حضور یافته بودند.
محمدزاده تصریح کرد: این شهدای والامقام تا جایی در این راه و برای این هدف کار کردند که سرانجام جان خود را نیز تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کردند.
وی با اشاره به هدف اصلی دشمنان از اینگونه اقدامات گفت: اهداف تروریست ها با اینگونه خرابکاری‌ها و اقدامات کور در واقع برای ایجاد خدشه در دستیابی نظام جمهوری اسلامی به اهداف والا است.
فرزند سردار شهید محمدزاده تاکید کرد: بدخواهان باید بدانند که این پرچم پر افتخار از دست هر سرداری که بیفتد، سرداری دیگر این رسالت را پی می‌گیرند


 
 
تقدیم به جانبازان و ایثارگران سرفراز /شعر
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۳٠
 

من از نسلِ برترم ، آنان که، آب، آب، گفتند ولی ننوشیدند و حیات بخشیدن مرا، که در رویای جوانی ی صلواتی ام!

من برگ برگ شده ی تاریخم که دیگر، برگم نمی زنند، و پر پر شده ی آزادی که دیگر، پَرَم نمی دهند

من بال بال شده ی ایرانم که دیگر، حالم نمی دهند، پیر شده ی رازِ استقلالم که تکبیرم نمی دهند

 انبارِ درد و ترکِشَم و در آرزوی رفتن ولی ترکَم نمی دهند

 من تشنه ی پروازم که پر و بالم نمی دهند، سمبلِ تبسمم نیش خندم نمی دهند

 سال هاست در بسترم و زخم های ناسور، تن به، ارقامم نمی دهند

 نسل برتر یادگارم یخ زده پاییزی ام لیک رنگم نمی دهند، کوه نوری داده ام سنگم نمی دهند

موی سیاه عطر آگین داده ام حرمت موی سپید، به چنگم نمی دهند

من تشنه ی حرمتم نه تحقیر روی زخم حرمتم مرهم نمی نِهَند

من از درد، گوش فلک کر کرده ام و داروی منگَم نمی دهند، آنقِدر باریدم از دیدگان مجروح گوش به سوز آهنگم نمی دهند

 تنها مانده و اسیرِ عوارضِ، زحمتم، انگشتِ زحمت، به زنگم نمی دهند، گرچه وظیفه بوده، هنوز هم وامدار، لیک حرفی برای دردِ رنجم نمی زنند!

گویند همه چیز مال من است ولی فرزند مرا پنج هم نمی دهند! باور کنید یاوه های خصم است همه، مرا سکه ای قلب بی چندم نمی دهند.

با همه شکوه کز سوزِ دل گفتم، باغ های سبزِ آنان فریبم نمی دهند!؟

محمد ترکمان(پژواره)


 
 
محسن رضایی: شهید شوشتری یک رزمنده عاشق و فدایی بود
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢۸
 

 

امروز نخستین سالگرد شهادت پر افتخار سرداری بزرگ از سرداران سپاه اسلام است که چه عاشقانه و چه زیبا به سوی دوست پر کشید و به دست شقی ترین آدم ها به آرزوی همیشگی خود رسید.

نورعلی شوشتری، انسانی وارسته و عاشق مردم بود که در آخرین سال های عمر با برکتش و با وجود سن و سال بالا پروانه وار، همچون پدری مهربان گرد مردم محروم جنوب شرق کشور می گشت تا بتواند گرهی از مشکلات آنان بگشاید... .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ـ که در ایام جنگ تحمیلی، فرماندهی کل سپاه پاسداران را به عهده داشت ـ از جمله افرادی است که ارتباط کاری و عاطفی با شهید شوشتری داشته است. وی به مناسبت سالگرد شهادت این سردار رشید اسلام، در دیدار با خانواده این شهید، ناگفته‌هایی از رشادت‌های او را بیان کرده است که در زیر می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

معمولا حوادث بزرگ، معلول انسان‌های بزرگ است، ولی خود حوادث بزرگ نیز در درون خود، انسان‌های بزرگ را بار می‌آورد و به سوی خویش فرا می‌خواند. شهید شوشتری، انسان بزرگی بود که در اثر بزرگی و عظمت انقلاب، پیدا و کشف شد و می‌توان گفت، انقلاب، شهید شوشتری را کشف کرد و به همین دلیل بود که از روزهای اول انقلاب و در حوادث پس از پیروزی انقلاب، ایشان یک رزمنده عاشق و فدایی بود که در خط اول انقلاب حاضر می‌شد.


 
 
خون شهید شوشتری باعث امنیت کشور و محرومیت زدایی سیستان و بلوچستان خواهد شد.
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٤
 

مشهد - خبرگزاری مهر: فرمانده کل سپاه امام رضا (ع) گفت: شخصیتهایی نظیر شهید شوشتری گنجینه های ملی هستند.

سردا ر احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر در مشهد اظهار داشت: به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار شوشتری از پنج کتاب در این زمینه پرده برداری می‎شود.

وی ادامه داد: هر روز زندگی شهید شوشتری مخصوصا در جنگ تحمیلی به اندازه یک ماه خاطرات در برداشت.

احمدی در ادامه عنوان کرد: ادعای من در خصوص گنجینه ملی بودن شوشتری این است که تاثیری ایشان در واقعه سرنوشت ساز ملت بی نظیر بود.

فرمانده کل سپاه امام رضا(ع) هر ثانیه از هشت سال حضور شهید شوشتری مقدس را یک خاطره تلقی کرد و افزود: مرور زندگی روزمره در دنیای ایشان عبادت تلقی می شود.

وی با تاکید بر گفته سردار شوشتری اظهار داشت: خون شهید شوشتری باعث امنیت کشور و محرومیت زدایی سیستان و بلوچستان خواهد شد.


 
 
26مهر1389 اولین سالگردشهادت مظلومانه سرداران شوشتری ومحمدزاده گرامی باد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٤
 
 

سردار شهید نور علی شوشتری

 
 

سردار شهید نور علی شوشتری

 

سردار شهید محمد زاده فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان

سردار شهید محمد زاده فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان


 
 
رزمندگان راه دفاع از ایران و اسلام/قبل ازشروع عملیات والفجر3/منطقه نفت شهرومهران
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٤
 


 
 
نامه ای عبرت آموز به همسر شهید همت و همسر شهید باکری
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٤
 

کاش ای بانوان وادی حیا، ما غباری بودیم بر چهره چادر شما، و با شما از فراز نفرت هایی می گذشتیم که دامنگیر انقلاب شده است. و از همان فراز آرزوهای برنیامده انقلاب، به همه رنجدیده ها و رمیده ها می گفتیم: آهای قهر کرده ها، به خدا قسم، خدا نه این است که این جماعت نشان ما وشما می دهند. خدا، کی و کجا بر دروغ و تزویر و غارت و پلیدی، آغوش می گشاید؟؟ خدا، کجا ذلیل زاویه های تنگ فهم ما می شود؟ برکت، بارانی از بارش رحمت خداست. انصاف و عدل، خورشیدی از گرمای وجود اوست. و فردا، نشانه ای از آبشار پروردگاری خداوندست.
 

خواهران من، نفرین به من که رایحه رنج شما را به دنیا خواهی و جدایی از راه درخشان همسرانتان تفسیرکنم. شما نیک می دانید، اما من نیز می گویم که: رنج و نفرت ناکسان از شما، در این است که چرا شما چراغی از چراغانی بساط عیش آنان نیستید و در مقابل بنا بر افشای ذات زالوی آنان دارید.


 
 
روایت ناگفته از سردار مرتضی قربانی از بستن جاده بصره - بغداد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٤
 

من فرمانده لشکر 5 نصر خراسان بودم و لشکر را تشکیل داده بودم و به من یک ماموریتی داده بودند برای بستن جاده بصره - بغداد، قبل از ان با عربهای محلی و مجاهدین عرب رفتم شناسایی با لباس های محلی و پس از شناسایی که به اتفاق علی قانعی فرمانده اطلاعات عملیات لشکر5نصرانجام شد برگشتم به لحاظ محرمانه بودن عملیات و اینکه این عملیات فاش نشود از این جهت که با وجود ماهواره ها خیلی زود اطلاعات را به عراقی ها می دادند باید عملیات را به سرعت انجام می دادم لذا همین که به نیروهای خودی رسیدم و رفتم قرارگاه گزارش را دادم شاید 2 یا 3 دقیقه بعد دستور عملیات امد ، عملیاتی که باید 45 کیلومتر روی اب می رفتیم . با قایق باید باشد با لنج باشد توپ ببری تانک ببری و ... و هیچ کدوم اینها قابل حمل نبودند و فقط نفر را می توانستیم ببریم . حدود 5 یا 6 گردان سازماندهی کرده بودیم و حرکت کردیم شبانه اما با مشکلات که مواجه شدیم 2 گردان را توانستیم ببریم و 4 گردان روی اب ماند.


 
 
گفت وگو با سردار مرتضی قربانی درباره عملیات والفجر 8: فتح شگفت انگیز فاو
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٤
 



عملیات والفجر ۸ که منجر به فتح شهر استراتژیک فاو شد یکی از عملیات های بزرگ تاریخ است که شگفتی محافل نظامی را برانگیخت.
    ارتش بعث عراق با وجود ایجاد موانع بسیار حدس نمی زد رزمندگان ایرانی با سلاح های انفرادی عرض یک و نیم کیلومتری اروند رود را با وجود جریان تند آب و جزر و مد و بسیاری مشکلات دیگر طی کنند و مزدوران بعثی را در سنگر خود غافلگیر کنند. سردار مرتضی قربانی یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس خاطرات خود از این عملیات را با ما در میان گذاشته که جذاب و خواندنی و حاوی نکات تازه و ناگفته از این عملیات بزرگ آبی- خاکی است. بخش نخست این گفت و گو از نظرتان می گذرد.

    
    * ابتدا از اهمیت سیاسی، نظامی و اقتصادی بندر فاو در آن زمان بگویید.
    فاو یک شهر بندری است در شبه جزیره فاو که در منتهی الیه جنوب شرقی عراق قرار دارد و از یک طرف محصور می شود به رودخانه اروند، از طرفی به خور عبد الله و از یک طرف به خلیج فارس که مجموعاً توسط سه جاده آسفالت و شوسه به بصره و بندر ام القصر و پایگاه های دریایی عراق متصل می شود و از آنجا به مرکز کشور عراق، بندر فاو، محل عبور لوله های نفتی عراق هم هست که دو لوله نفتی بزرگ برای اسکله البکر و الامیه از شهر فاو عبور می کند. همچنین منابع و مخازن بزرگ نفتی در شهر فاو قرار دارد. تقریباً فاو یک شهر نفتی عراق است که بیشتر سکنه آن در کارهای نفتی و بخشی دیگر نیز به کار ماهیگیری و نخلستان مشغول بوده و هستند. از نظر موقعیت جغرافیایی، نظامی و وضعیت سیاسی این شهر در یک موقعیت بسیار ایده آل برای عراقی ها و یک نقطه شناخته شده در اذهان سایر کشورهای دنیا و جهان اسلام و عموم سیاسیون و دولتمردان بود فلذا با تصرف آن و ورود به این شهر ما می توانستیم بسیاری از مشکلات جنگ را حل کنیم.


 
 
یادجوانمردان وازجان گذشتگان راه دفاع از ایران و انقلاب اسلامی گرامی باد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٤
 


 
 
دیدار جمعی از فرماندهان بسیج با حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی(مدظله العالی)
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٤
 

برگرفته ازسایت آیت الله موسوی اردبیلی1388/6/26 

خلاصه از اول هدف این بود که سپاه و بسیج منزّه باشند و خالص باشند و محبوب باشند موفقیتهای سپاه ما را خیلی خوشحال می کرد ما اصرار داشتیم که سپاه و بسیح پاک بماند. خیلی اصرار داشتیم افراد ناخالص وارد نشوند. هدف این بود که از صف بندی‎ها دور باشند. در میدان سیاست وارد نشوند در فعالیت‎های اقتصادی وارد نشوند. این دو امر انسان را در مظانّ اتهام قرار می دهد. در سیاست و اقتصاد درست کار کنی یا درست کار نکنی اتهام در میان می آید و مصرّ بودیم سپاه از این دو حوزه بر کنار باشد تا پاک بماند نظر امام هم همین بود. حتی وقتی کسی گفته بود خوب است سپاه بعنوان ضابط دادگستری عمل کند من به امام عرض کردم این به صلاح نیست نه اینکه به صلاح دادگستری نیست به صلاح سپاه نیست و به صلاح اسلام نیست. چون همه آنها که با دادگستری و ضابطین آن سروکار دارند راضی بر نمی گردند و این نارضایتی ها به محبوبیت سپاه و بسیج خدشه وارد می کند. حتی من به امام عرض کردم اجازه بدهید اینها در غیر وقت ضرورت حمل سلاح نکنند چون مردم را می ترساند و این حیف است سپاه نعمت خداست و باید آن را حفظ کرد. حالا من کنار هستم و نمی دانم. آیا همان راهی را که مرضی امام بود ادامه می دهند یا نه؟ نباید کاری بشود که مردم سپاه و بسیج را در مقابل خودشان ببینند. باید مردم اینها را مال خودشان و از خودشان و در کنار خودشان ببینند. از اول دنیا زننده و خورنده بوده است. از زمان هابیل و قابیل تا حالا یکدسته می زده اند و یکدسته می خورده اند و هیچ کدام هم نمانده اند همه رفته اند ولی نامشان باقیمانده است از دوره حضرت آدم تا حالا خیلی فاصله هست ولی این مانده است که هابیل پسر خوب آدم بود و قابیل پسر بد آدم. راهش راه خوبی نبوده است از خداوند توفیق بخواهید و امیدواریم خدواند هم به شما و رفقایتان توفیق بدهد امیدواریم وحدت و همدلی در کار باشد در مقابل هم و در مقابل ملّت صف آرایی نکنیم. الآن مردم مشکلاتی دارند مثلاً همین اوضاع اقتصادی که خیلی ها به ما مراجعه می کنند و از مشکلات زندگی شکایت دارند. و ما باید فکری بکنیم مردم نباید ناراضی باشند. جواب نارضایتی را نباید با تندی داد. نمی دانم شما ها به فکر این مشکلات هستید یا نه؟ اگر نباشید خدا رحمت نمی فرستد. اگر باشید اگر کارتان خدایی باشد. خدا همیشه کمک‎تان می کند. حالا اروپا هر چه می‎خواهد بگوید آمریکا هر چه می خواهد بگوید امیدوارم همه موفق باشید و نصایح امام را از یاد نبریم با خدا باشیم و حفظ کنیم حدود را. امیدوارم خداوند برکات و رحمت خود را برما نازل بفرماید و ما را از رحمت خود مایوس نکند.


 
 
پدرشهیدجهان آرا / فرمانده دلاور سپاه خرمشهر...هم چنان برعهدصادق خویش ایستاده است
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢۳
 


 
 
برادرمحسن رضایی: نخبگان کلید حل مشکلات ایران هستند
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢۳
 

در این نشست دکتر محسن رضایی با تقدیر از برگزار کنندگان این نشست علمی تخصصی گفت: اگر بپذیریم که چین توسعه خود را از "مالکیت" و آمریکا توسعه خویش را از تغییر در "آموزش و پرورش" شروع کرد ما در ایران باید توسعه را از درگیر کردن نخبگان در امر توسعه آغاز کنیم. ما بدون داشتن یک پلان روشن به توسعه شتابان دست نمی یابیم و توسعه ما تدریجی و بلند مدت خواهد بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه ما در آرمان ها و آرزوهامان از یک توسعه شتابان صحبت می کنیم اما عمل ما، مطابق یک توسعه تدریجی است. این تناقض را ما باید حل کنیم.

وی به نقش تیم های فرادولتی برای شتاب بخشی به توسعه اشاره کرد و گفت: در شکل گیری انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) هم با یک تیم قوی متشکل از آقایان مطهری، بهشتی، طالقانی و رهبر انقلاب و آقای هاشمی آمدند و دو کار بسیار بزرگ را انجام دادند، آنها توانستند استبداد را شکست دهند و یک نظام سیاسی بسیار قوی را با یک تئوری شفاف و روشن در کشور درست کنند و دیگر اینکه در برابر تمام حملاتی که به این انقلاب شد، کاملا دفاع کردند.


 
 
سفر سید محمد خاتمی به لبنان
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢۳
 

سید محمد خاتمی رئیس‌جمهور وقت ایران در 22 اردیبهشت 82 به لبنان سفر کرد.


 
 
وای بر من اگر حقی را فدای مصلحتی کنم
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢۳
 

دکتر قالیباف: 

مدیریت مهم ترین چالش امروز ماست  

وقتی در تعصبات خشک باقی می مانیم و می گوییم افرادی که می خواهند با ما کار کنند باید از حزب و گروه ما باشند، این نوعی بت پرستی جاهلی است، در صورتی که پیشرفت توام با عدالت متضمن کرامت انسانی است که اگر کرامت انسانی نباشد یک ریال هم نمی ارزد و غیر این با باورهای دینی ما هم سازگار نیست


 
 
محسن رضایی،دبیر‌مجمع تشخیص مصلحت:دولت‌مردان ازهرگونه تکروی وخود‌محوری دوری کنند
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٧
 

آفتاب: دبیر‌مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه با تک‌محوری و خود‌محوری کاری در کشور پیش نخواهد رفت، افزود: اداره کشور نیازمند برنامه‌ای مدون و منظم است و شایسته است دولت‌مردان از هرگونه تکروی و خود‌محوری دوری کنند، زیرا خود محوری و تک محوری اگر آگاهانه باشد عوامفریبی است و اگر ناآگاهانه است عقب‌ماندگی عقلی است.

رضایی تاکید کرد: ما نباید صرفا به افتخارات گذشته قانع باشیم زیرا این امر انتظارات ملت ایران را برآورده نخواهد کرد، به عنوان مثال وجود بیش از 8 میلیون پرونده کیفری و حقوقی در دستگاه قضایی یا وقوع بیش از هزاران تصادف جانی به دلیل استاندارد نبودن خودروهای ساخت داخل، یا جدی نگرفتن بحث سلامت و به خصوص عدم ترویج فرهنگ ورزش میان مردم، مشکلات معیشتی از جمله بیکاری و گرانی حاکی از آن است که دولت‌مردان کشور در برنامه‌ریزی‌های خود از انتظارات ملت ایران فاصله دارند.


 
 
قالیباف: عدالت چیزی است که امروز نیست
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٦:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٧
 

آفتاب: شهردار تهران با اشاره به رشادت‌های رزمندگان در جنگ گفت: «فضای حاکم بر جنگ و جامعه آن روز باعث می‌شد که یک بسیجی وقتی پایش را روی مین از دست می‌دهد یا یک رزمنده از ناحیه‌ دو چشم هدف آتش دشمن قرار می‌گیرد، درد را تحمل کند. در آن فضا هیچ‌کس به فکر نام و جایگاه خود نبود. عدالت به معنای واقعی وجود داشت؛ همان چیزی که امروز نیست.»

وی با بیان این‌که نباید کار خلاف فرهنگ جهاد و شهادت انجام دهیم، تاکید کرد: بنده و امثال بنده اگر در جبهه بودیم، حق نداریم امروز بابت آن سر کسی منت بگذاریم یا به عنوان یک ابزار از آن استفاده کنیم.

با توجه به این مطلب، دیگرانی هم که هیچ انسی با فرهنگ جهاد و شهادت ندارند و آن روز در صف نامردان قرار داشتند، حق ندارند امروز پیشقراول دفاع از جنگ و جبهه باشند. این افراد می‌خواهند نان آن روز را بخورند.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: ما هم خوب نبودیم؛ چرا که اگر خوب بودیم امروز کارمان پشت تریبون ایستادن و سخن گفتن نبود بلکه با کاروان شهدا همراه می‌شدیم.

قالیباف با تاکید بر لزوم داشتن اخلاص در همه‌ کارها، این امر را راه تحقق فرهنگ جهاد و شهادت دانست و افزود: هر زمان در زندگی کاری کردیم که در آن کار، خودمان را ندیدیم می‌توانیم ادعا کنیم که فرهنگ جهاد و شهادت بر کارمان حاکم بوده است.


 
 
اخلاق سیاسی، مجرای فتح قلوب جامعه / برگرفته ازسایت برادر قالیباف
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٤
 

از دیدگاه امام خمینی (ره) مهمترین عنصر همراه سازی مردم با نهضت، اخلاق است و از مجرای اخلاق می‌توان قلوب جامعه را برای تحقق تمامی آرمان‌ها و حتی اهداف سیاسی فتح کرد؛ ایشان درک روح مردم و مطالبات اجتماعی آنان را عرفان می‌دانست و معتقد بود «اگر انسان در خدمت مردم باشد، عرفان بارورتر خواهد شد.» و از همین رو بود که به مناسبت‌های مختلف، به سیاستمداران گوشزد می‌کردند که «هر انسانی در درون خود فرعونی دارد و در باطن خود نوعی دیکتاتوری هست، ولی باید هوشیار باشد که این فرعون نیرو نگیرد.» و بارها ایشان تاکید می‌کردند که «انسان هماره در محضر خداوند است.» و «صداقت یک ارزش اخلاقی برای کارگزاران است و اقرار به اشتباه نشانه ایمان و صداقت سیاستمداران است.»

اعتقاد بنده بر این است که اخلاق‌گرای سیاسی در جامعه امروز و در جامعه بزرگ ایران، معیار و محلی برای بررسی نظر آحاد مردم در ارتباط با چگونگی عملکرد نخبگان مدعی تفکر انقلابی است؛ گسترش اخلاق‌گرایی سیاسی در گستره عملکرد نخبگان انقلاب، بر تعمیق گرایشات ارزش‌محور و اخلاق‌محور در لایه‌لایه جامعه منجر می‌شود. اما متاسفانه در گستره جامعه کنونی، ما شاهد کمرنگ شدن این امر هستیم و می‌توان به صراحت گفت که در این مسیر از آرمان‌های انقلاب و امام عزیزمان فاصله گرفته‌ایم؛ چنان که مقام معظم رهبری در این خصوص می‌فرمایند: «اخلاق اهمیتش از عمل هم بیشتر است. فضای جامعه را فضای برادری، مهربانی، حسن ظن قرار دهیم؛ من هیچ موافق نیستم که این فضای جامعه را فضای سوءظن و فضای بدگمانی قرار دهیم؛ دل ما را تاریک می‌کند، فضای زندگی ما را ظلمانی می‌کند.»


 
 
سیدمحمدخاتمی رئیس جمهورپیشین ایران در میان رزمندگان مدافع ایران و اسلام
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٢
 


















 
 
شهیدان باکری و همت نمادمظلومیت در گذشته و حال...!
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٢
 


 
 
اعتراض زهرا رهنورد به برخوردهای توهین‌آمیز با خانواده‌های شهیدان همت و باکری
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٢
 

آفتاب: وقتی خانواده شهید باکری و همت هم زمان با هفته دفاع مقدس به دیدار مهدی کروبی رفتند، فاطمه امیرانی، همسر شهید حمید باکری، از سوی افرادی تهدید شد و مورد ضرب‌و شتم شدید آنها قرار گرفت.

علاوه براین، خانواده‌های شهیدان همت و باکری در این هفته از دیدار با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد منع شدند.

خانواده شهید همت و خانواده شهید باکری که در پی دید‌و‌بازدیدهای همه‌ساله در هفته دفاع مقدس به دیدار‌ نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس و زهرا رهنورد رفته بودند، با ممانعت شدید برخی از افراد روبه‌رو شدند.

به گزارش برخی از سایت‌های خبری، زهرا رهنورد در پی هتک حرمت این خانواده بیانیه‌ای صادر کرده است و ضمن اعتراض به این‌گونه برخوردها با خانواده شهدا، نوشت: اهانت به همسر و فرزندان شهید همت، ضرب‌و شتم همسر شهید باکری، دستگیری احسان باکری که جانانه به دفاع از مادرش پرداخت، تحفه‌ای بود که در بزرگداشت دفاع مقدس، نصیب خانواد‌ه‌های سرداران جنگ شد.


 
 
دریابان علی شمخانی،وزیر دفاع دولت اصلاحات:جنگ بایدشفاف،صادقانه ومنطقی روایت
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٢
 

٧مهر ۱۳۸۹ شمخانی در مراسم رونمایی از پنج اثر حوزه دفاع مقدس: اگر روایت از جنگ صاف، شفاف، صادقانه و هنرمندانه و صد البته به زمان باشد مخاطب خود را هم مجاب می‌کند و او را نسبت به جهل خود دچار وسوسه می‌کند تا راجع به جنگ به کسب اطلاعات بپردازد اما اگر غیر از این باشد و آلوده به غرض‌های شخصی، سلیقه‌ای، مقطعی، جناحی و بالاخص غیرهنرمندانه باشد، حتی مخاطب و مدافع اصلی جنگ و جنگجو را هم در درون خودش دچار سرگردانی و پریشانی می‌کند

باران:

دریابان علی شمخانی، وزیر دفاع دولت اصلاحات گفت: جنگ باید شفاف، صادقانه و منطقی روایت شود

شمخانی این سخنان را در مراسم رونمایی از پنج اثر در حوزه دفاع مقدس در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی مطرح  کرده است.

در گزارش ایسنا، از این مراسم آمده است:

« دریابان علی شمخانی رییس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در این مراسم گفت: اگر روایت از جنگ صاف، شفاف، صادقانه و هنرمندانه و صد البته به زمان باشد مخاطب خود را هم مجاب می‌کند و او را نسبت به جهل خود دچار وسوسه می‌کند تا راجع به جنگ به کسب اطلاعات بپردازد اما اگر غیر از این باشد و آلوده به غرض‌های شخصی، سلیقه‌ای، مقطعی، جناحی و بالاخص غیرهنرمندانه باشد، حتی مخاطب و مدافع اصلی جنگ و جنگجو را هم در درون خودش دچار سرگردانی و پریشانی می‌کند.


وی افزود: روایت از جنگ اگر مغرضانه باشد و مبتنی بر امیال قدرت؛ اما هنرمندانه و به موقع باشد، تاثیر مخرب خود را بر مخاطب خواهد داشت.


وی در مورد نوع سوم از روایت از جنگ نیز اظهار کرد: سومین روایت، روایتی است که به شکل هنرمندانه به زمان اما غیرواقعی و نادرست باشد.


 
 
همزمان با هفته دفاع مقدس نشست ماهانه باران با حضور سید محمد خاتمی برگزار شد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٢
 

۸ مهر ۱۳۸۹

همزمان با هفته دفاع مقدس سی و نهمین نشست تخصصی باران با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رییس و دیگر اعضای باران و با سخنرانی دکتر جواد اطاعت استاد دانشگاه در محل بنیاد باران برگزار شد. این نماینده مجلس ششم و استاد دانشگاه شهید بهشتی سخنان خود را با موضوع " نفت، جغرافیای اقتصادی و امنیت ملی ایران" آغاز کرد و با تشریح نظریات توسعه نیافتگی به ارایه گزارش و آمار مقایسه ای خود در مود نفت در ایران و کشورهای منطقه پرداخت

باران:
همزمان با هفته دفاع مقدس سی و نهمین نشست تخصصی باران با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رییس بنیاد باران و دیگر اعضای باران و با سخنرانی دکتر جواد اطاعت استاد دانشگاه برگزار شد.
به گزارش باران، این نشست که همچون نشست های پیشین در محل بنیاد باران در تهران برگزار شد از ساعت 10/ 18  با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و اقامه نماز جماعت مغرب و عشا آغاز شد.
پس از آن بر پایه برنامه تعیین شده از سوی کمیته نشست های تخصصی بنیاد باران دکتر جواد اطاعت در مقوله نفت و توسعه سخن گفت و دیدگاه های خود را در این زمینه مطرح کرد. 

جواد اطاعت نماینده مجلس ششم  و استاد دانشگاه شهید بهشتی سخنان خود را با موضوع " نفت، جغرافیای اقتصادی و امنیت ملی ایران" آغاز کرد و گفت : این موضوع بخشی از پروژه ای در مورد توسعه نیافتگی ایران است که حدود 50 مقاله را در برمی گیرد و تاکنون بخش اعظم مقالات آن توسط دانشجویان و استادان  دانشگاه به نگارش درآمده است و به زودی کامل می شود.

دکتر جواد اطاعت در این سخنان به تشریح نظریات توسعه نیافتگی و موضوع امنیت ملی پرداخت و سپس به ارایه گزارش و آمار و ارقام مقایسه ای خود در مود نفت در ایران و کشورهای منطقه پرداخت. 

نشست باران با تبادل نظر و پرسش و پاسخ اعضای باران پیرامون موضوع ادامه یافت.

مشروح سخنان دکتر جواد اطاعت در این نشست  متعاقبا از پایگاه باران منتشر می شود.


 
 
تجربه اقتصاد جنگی در ایران : نوشتاری از دکتر فرشاد مومنی
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٢
 

٩مهر ۱۳۸۹ در شرایط جنگی برای یک دولت بیشترین توجیه‌ها برای دستکاری آمار و پنهان‌کاری در فرایندهای تصمیم‌گیری و تخصیص منابع وجود دارد، اما نظام جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس بر صداقت و شفافیت پای فشرد و نتایجش را هم دید امید آنکه همچنان بتوانیم اینچنین باشیم و دولت و ملت شاهد تکرار آن دستاوردهای حماسی و بعضاً تکرار ناشده باشند... باور کنیم که شفافیت و صداقت راه نجات اقتصاد ایران است همانطور که راه همبستگی و اعتماد متقابل دولت و ملت نیز هست و چنین باد

 باران: 
 دکتر فرشاد مومنی، استاد دانشگاه در نوشتاری که با عنوان « تجربه اقتصاد جنگی در ایران » در ایلنا منتشر  شد، نوشت:

« در شرایط جنگی برای یک دولت بیشترین توجیه‌ها برای دستکاری آمار و پنهان‌کاری در فرایندهای تصمیم‌گیری و تخصیص منابع وجود دارد، اما نظام جمهوری اسلامی در آن دوران بر صداقت و شفافیت پای فشرد و نتایجش را هم دید.
ایلنا: در ادبیات توسعه مساله سهل و ممتنعی که در فرهنگ عامه مردم ایران زمین ریشه‌هایی بس عمیق دارد به صورت روشمند و با مبانی نظری نسبتاً قابل اعتنایی تبیین تئوریک شده است. مساله مورد نظر عبارت از واکاوی یکی از مهم‌ترین رموز توسعه است و مضمون آن هم عبارت از این است که یکی از مهم‌ترین شروط توسعه همانا آن است که هر نسل بتواند خود را بر شانه‌های دانش، مهارت‌ها و تجربیات نسل‌های پیشین قرار دهد و سپس از آ‌نجا رسالت تاریخی خود را به انجام برساند که همانا عبارت از برداشتن گام‌هایی هرچند اندک رو به جلو است. این همان چیزی است که در افواه عامه با عنوان ضرورت نداشتن یا فقدان منطق برای اختراع مجدد آتش و چرخ و ... از نو است.