بنیاد دلاوران ایران زمین( دلاویز )

من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

نامه همسر شهید حمید باکری به فرمانده کل سپاه پاسداران:
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۳٠
 

 

به گزارش کلمه، همسر شهید باکری که از حامیان میرحسین موسوی در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری بود و به خاطر صراحتش در افشای انحرافات طیف احمدی‌نژاد و از جمله توهین‌های محصولی وزیر کنونی رفاه به شهیدان باکری، آماج اتهامات رسانه‌های حامی تمامیت خواهان و برخی چهره‌های حامی سرکوب قرار گرفته بود، دو هفته پیش در نامه‌ای سرگشاده به فرمانده سپاه پاسداران، با یادآوری سابقه روابط او با شهید باکری و آشنایی و رفت و آمد دو خانواده، به سردار جعفری هشدار داد که رویه فعلی، خیانت در امانت و از دست دادن سرمایه‌های نظام است.

فاطمه امیرانی، در این نامه نوشت: شهیدان باکری خونشان را برای ایجاد تفکری دادند که پیامبرش رحمه للعالمین و هدف بعثتش اکمال اخلاقیات بود. سردار! آیا خیانت در امانت نیست که فرزند شهیدی را چند ساعت دستگیر کنند و به بدترین صورت توهین و فحاشی و شکنجه و در نهایت تهدید به….. کنند؟ همان که سران نظام همواره منکر انجام آن بوده اند! وقتی فرزند شهید به این مزخرفات تهدید شود، بر سر دیگر جوانان چه آمده است؟!


 
 
بر طبق قانون اساسی، چه بخواهیم،چه نخواهیم،مجلس در راس امور است!
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٩
 

مجلس در راس امور است

(امام خمینی ره)،

دولت باید روی ریل مجلس حرکت کند(مقام رهبری)،

این سخنان امام راحل و مقام رهبری است درباره مجلس و حال سخنان اخیر محمود احمدی نژاد درباره مجلس و قوه مجریه از این قرار است:

قوه مجریه، قوه اول کشور است،در زمان امام که نخست وزیر وجود داشت آن موقع مجلس بالا‌ترین بود،رئیس جمهور بعد از رهبری بالاترین مقام کشور است، رئیس جمهور مجری قانون اساسی هم هست، این دیگر به استقلال قوا ربطی ندارد. رئیس جمهور مجری قانون اساسی است مسوول امور اداری برنامه بودجه و استخدامی کشور است یعنی سایر قوا هم اگر بخواهند کاربرنامه، بودجه، استخدامی و اداری داشته باشند مسوولش رئیس جمهور است.

این سخنان محمود احمدی نژاد در حالی مطرح می شود که دولت وی مدعی پیروی از خط امام و رهبری است و خود را قانون مدارو پیرو قانون اساسی  می داند.
 

 
 
هفته دفاع مقدس بر رزمندگان مدافع ایران واسلام مبارک باد
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٩
 


 
 
جنگ ایران و عراق ازدیدگاه دنیای آزاد و ویکی پدیا...
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٦
 

جنگ عراق با ایران که در ایران با نام‌های دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، و جنگ هشت‌ساله، و نزد اعراب با نام‌های قادسیه صدام و جنگ اول خلیج فارس (به عربی: قادسیّة صدّام، حرب الخلیج الأولی) شناخته می‌شود، جنگی است که از شهریور ۱۳۵۹ تا مرداد ۱۳۶۷ میان نیروهای مسلح دو کشور ایران و عراق قرن بیستم، و پس از جنگ ویتنام و بالاتر از جنگ جهانی اول، دومین جنگ طولانی قرن بیستم بوده‌است.[۱] این جنگ درنهایت بدون اینکه پیروزی داشته باشد با آتش‌بس موقت میان ایران و عراق پایان یافت. این آتش‌بس تا امروز از جانب طرفین شکسته نشده و هنوز پابرجاست.[۲] جریان داشت. جنگ ۸‌ساله ایران و عراق یکی از فاجعه‌های تاریخ بشری در

شورای امنیت در تاریخ ۱۸ آذر۱۳۷۰ مصادف با ۹ دسامبر۱۹۹۱ طی گزارشی که از جانب دبیرکل وقت سازمان ملل متحد دریافت کرده بود، عراق را به عنوان متجاوز جنگ معرفی کرد. این شورا همچنین عراق را موظف به پرداخت غرامت جنگ به ایران نمود.[۳]

در این جنگ ارتش عراق به طور گسترده از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیه کردهای عراقی[۴] و مردم و نظامیان ایران استفاده کرد. با این وجود جامعه جهانی هیچگاه نتوانست اجماعی برای محکوم کردن این جنایت جنگی از سوی عراق ترتیب دهد. در طول جنگ، ارتش عراق با استفاده از سلاح‌های شیمیایی حدود ۱۰۰٬۰۰۰ مرد، زن و بچه را به قتل رساند.

برنامه مبادله اسیران بین دو کشور از تاریخ ۲۶ مرداد۱۳۶۹ مصادف با ۱۹۹۱ شروع شد.[۵]۲۶ اسفند۱۳۸۱ مقارن با ۱۷ مارس۲۰۰۳ به طور همزمان مبادله شدند.[۶] روند تبادل اسیران بین دو کشور ۱۲ سال به طول انجامید. آخرین گروه از اسرای جنگی ایرانی و عراقی در تاریخ ۲۶ اسفند۱۳۸۱ مقارن با ۱۷ مارس۲۰۰۳ به طور همزمان مبادله شدند.[۶]


 
 
حاج داود کریمی/سرداری ازجنس مردم که هرگزعهدهایش رابامردم فراموش نکرد...!
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٦
 

ویکی پدیا:

داود کریمی یا حاج داود کریمی (زاده ۲۷ بهمن ۱۳۲۶ محله سلسبیل تهران - درگذشته ۱۵ شهریور ۱۳۸۳) از فرماندهان ایرانی در جنگ ایران و عراق بود.

فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] زندگی

کریمی در ۸ سالگی پدر خود را از دست داد. به همین دلیل مجبور شد تحصیل را رها کند تا بتواند خرج خانواده خود را دربیاورد.

وی در جوانی از طریق مهدی عراقی با روح‌الله خمینی آشنا شد و این آشنایی تأثیر فراوانی بر وی گذاشت. در سال‌های نخستین دهه ۵۰ داود کریمی با عده‌ای از دوستان خود گروه فجر اسلام را راه‌اندازی کرد. این گروه اسلامی معتقد به عملیات چریکی بر ضد حکومت وقت بود.

فجر اسلام و سازمان مجاهدین خلق از ابتدا روابط بسیار گرمی داشتند. اما براساس شواهد موجود از سال ۱۳۵۲ ارتباط این دو گروه مخفی با هم قطع شد. چرا که اعضای گروه «فجر اسلام» اعتقاد داشتند که سازمان به بیراهه می رود.

داود که به شغل تراشکاری مشغول بود در کنار آن تا سال ۱۳۵۵ خورشیدی به مبارزه با حکومت پهلوی ادامه داد. پس از سال ۱۳۵۵ وی به همراه عده‌ای دیگر به لبنان می‌رود. در آنجا با دکتر مصطفی چمران و محمد منتظری آشنا می‌شود. پس از مدتی نیز از رتبه شاگردی به معلمی ارتقا پیدا کرد و مربی نیروهای چریکی در لبنان شد. داود کریمی در سال ۱۳۵۶ به ایران برگشت.

حاج داود در شانزدهم شهریور ماه ۱۳۴۹ ازدواج کرد که ثمره این ازدواج یک دختر به نام «مریم» و سه پسر با نام‌های «میثم» ، «محمدصادق» و «محمود» است.


 
 
دریابان علی شمخانی وزیردفاع دولت اصلاحات:اصولا در ملت ایران غیر خودی وجود ندارد.
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٦
 

به گزارش خبرآنلاین، « امیر دریابان علی شمخانی در ششمین ساگرد شهادت شهید داوود کریمی که بعد از ظهر روز پنجشنبه در قطعه بیست و نه بهشت زهرای تهران برگزار شد گفت:حاج داوود کریمی هم از نظر ایمانی، هم از نظر عمل صالح بود نمونه ای بی نظیر بود و هم به طور قطع خداوند تبارک و تعالی بهشت خودش را مملو از این افراد خواهد کرد و ما انشا الله با تاسی به مسیر این شهدا راه انقلاب خودمان را ادامه خواهیم داد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروهای مسلح با اشاره به این مطلب که شاید حاج داوود کریمی برای بسیاری به دلیل عدم تمرکز رسانه ای شخصیت مکشوف و پر وضوحی نبوده باشد تصریح کرد: ما که در کنار ایشان و در خدمت رزمندگان اسلام بودیم شاید او را بهتر بشناسیم و داوود کریمی یکی از شفاف ترین زرمندگانی بود که می شناختیم. در حقیقت  یکی از عناصر وجودی شهید حاج داوود کریمی شفافیتش بود.

وی در ادامه گفت: حاج داوود کریمی هرگز دو شخصیتی نشد. داوود کریمی در پایینترین حد درجه هم آن چیزی که بود و آن چیزی که می نمایاند را دو تا نکرد.

وزیر اسبق دفاع با اشاره به خدمات حاج داوود کریمی در جبهه های هشت سال دفاع مقدس تاکید کرد: او در طول هشت سال دفاع مقدس از همان روزهای آغازینش تا پایان آن حضور داشت. داوود کریمی یکی از پیشتازان تهرانی های حاضر در جنگ بود. داوود کریمی هرگز شخصیتش دو تا نشد. برای هیچ موردی دو تا نشد . لذا هم تحمل او برای دیگران آسان و هم تحمل دیگران برای او آسان بود. چیزی که ما امروز کمتر به آن بها می دهیم که همدیگر را تحمل کنیم. شهید داوود کریمی یکی از نمادهای اصلی بیان این نکته است.


 
 
نظام جمهوری اسلامی امانتی از سوی شهدا و امام راحل (ره) است
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٥
 


 
 
خداوندخودحافظ قرآن کریم است
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٥
 


 
 
واقعیت این است که هر بار خواسته‌ام درباره جنگ بگویم حقیر و تکه تکه شدم.
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٤
 

آفتاب: کارگردان "آژانس شیشه‌ای" گفت: واقعیت این است که هر بار خواسته‌ام درباره جنگ بگویم حقیر و تکه تکه شدم. برای همین در دیدار با رهبری گفتم به ما هم درجه بدهید تا در برابر درجه‌دارها مجبور نباشیم مثل یک سرباز صفر، گردن کج کنیم. 

برنامه «راز» در شب عید فطر میهمان ویژه‌ای داشت. ابراهیم حاتمی‌کیا، که قرار بود چند شب قبل میهمان برنامه راز شود، شب گذشته همراه با «حسین بهزاد» لحظات نادری را در شبکه چهارم سیما خلق کردند.

حاتمی‌کیا در این برنامه زنده که «نادر طالب‌زاده» آن را اجرا می‌کرد، ناتوانی عرضه جهانی و افت کیفی سینمای دفاع مقدس را رمز گشایی کرد.

این برنامه که شب گذشته به بررسی چالش‌ها و آسیب‌های سینمای دفاع مقدی پرداخت، در فضایی صریح و انتقادی سینمای دفاع مقدس را بررسی کرد. ضمن اینکه عملیات مرصاد و عدم بیان ویژگی‌های منحصر به فرد مقاومت در این عملیات از مدیوم سینما، به عنوان مباحث آغازین برنامه مطرح شد.

سیستم نتوانسته کاری بکند

ابراهیم حاتمی‌کیا در پاسخ به این پرسش نادر طالب‌زاده درباره این که چرا درباره مسایلی همچون وضعیت فرزندان شهدا و همین طور شکست‌ها و به تعبیر پژوهشگر حاضر در این برنامه «عدم الفتح»های 8 سال دفاع مقدس فیلمی نساخته است، گفت: فرزندان شهدا هم به صراحت این سوال را از من می‌پرسند که جای ما در فیلم‌های تو کجاست؟ و کلا در سینما چطور؟ و باید اینجا بگویم که ما در این زمینه بسیار کم حرف زده‌ایم. وآنچنان که باید و شاید از این معدن عظیم در سینمای‌مان نگفته‌ایم. 
 
به یادآن هاکه جان شیرین خویش رافداکردندتاایران واسلام رحمانی بماند...
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٤
 


 
 
ما هنوز در محاصره هستیم / احسان سلطانی
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٤
 

ماجرای گردان حنظله را شنیده اید؟ حدود سیصد تن  از رزمندگان این گردان در کانالی در منطقه عملیاتی فکه در عملیات والفجر مقدماتی به محاصره نیروهای عراقی در می آیند آنها چند روز صرفاً با تکیه بر ایمان سرشار خود به مبارزه ادامه می دهند  و به مرور همگی توسط آتش دشمن یا در اثر عطش و گرسنگی شدید به شهادت می رسند.


یکی از روایان از گردان حنظله اینگونه می گفت :" ساعت های آخر مقاومت بچه ها در کانال ،بی سیم چی گردان حنظله حاج همت را خواست .حاجی آمد پای بی سیم وگوشی را به دست گرفت  صدای ضعیف وپر از خش خش را از آن سوی خط شنیدم که می گوید :احمد رفت ،حسین هم رفت .باطری بی سیم دارد تمام می شود .عراقی ها عن قریب می آیند تا مارا خلاص کنند .من هم خدا حافظی می کنم .حاج همت که قادر به  تحمل محاصره تیپ های تازه نفس توسط دشمن نبود ،همانطور که به پهنای صورت اشک می ریخت،گفت :بی سیم را قطع نکن ...حرف بزن .هر چی دوست داری بگو ،اما تماس خودت را قطع نکن..."


مدت ها بعد در تفحص شهدای گمنام در همان منطقه عملیاتی دفترچه یادداشتی از شهیدی پیدا شد که اینگونه در آن نوشته بود:امروز روز پنجم است که در محاصره هستیم
آب را جیره بندی کرده ایم نان را جیره بندی کرده ایم. . .
عطش همه را هلاک کرده; همه را
جزشهدا که حالا کنار هم در انتهای کانال خوابیده اند دیگر شهدا
تشنه نیستند فدای لب تشنه ات ای پسر فاطمه (س) !
 این چند جمله از آخرین برگ دفترچه یادداشت یکی از شهدای گردان حنظله،  لشکر 27 محمدرسول ا... است.

اما امروز لشگر 27 محمد رسول الله چه وضعیتی دارد؟ این لشگر با نام شهید همت و شهیدانی اینگونه عجین شده است .فرماندهان امروزش عکس آنها را میبینند اما عکس آنها رفتار میکنند. فیلمی ازسردار عراقی فرمانده سال پیش این سپاه ،  بیرون آمد که در آن فیلم دیدم  در جمعیتی سیلی به گوش یک جانباز میزند.گردان حنظله و کمیل در محاصره آنگونه جان ندادند که امروز اینگونه سپاهشان مردم را محاصره کند.

در پاسخ به آخرین برگ نوشته آن شهید که در محاصره با لبانی تشنه به شهادت رسیدند فقط میتوان گفت:
شما دیگر تشنه نیستید
محاصره را با ایمانتان شکستید
اما ، ما سالهاست در محاصره هستیم
جاه طلبی برخی که جام شما را بالا گرفته اند ما را محاصره کرده است


 
 
عملى که براى خدا خالص نباشد، باطل است / علامه کرباسچیان
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱۸
 

 

عملى که براى خدا خالص نباشد، باطل است

 بسم ‏اللَّه الرّحمن الرّحیم

فرزند عزیزم، امید است که در همه حال خداوند عالم یار و مددکارت باشد.

درباره‏ى اخلاص مطالبى عرض شد. باز هم در این موضوع گفتارى خواهیم داشت.

در آیات و روایات بسیار آمده است که اگر عملى براى خدا خالص نباشد، باطل است و این را هم مسلّماً شنیده‏ایم که ریا در عمل اگر چه در یک جزء مستحبّى آن باشد عمل را باطل مى‏کند؛ مثلاً در قنوت نماز که مستحبّ است اگر کلمه‏اى را با قرائت بخوانیم تا توجّه شخصى را جلب کنیم، همه‏ى نماز باطل مى‏شود. با این حال ، پس چرا اعمال و کارهایمان را براى خدا انجام نمى‏دهیم و رضاى مردم را در نظر مى‏گیریم؟!

در قرآن مى‏گوید: « قُلْ: إنَّما أعِظُکُمْ بِواحِدَةٍ أنْ تَقوموا لِلَّه » « فقط من یک پند به شما مى‏دهم و آن این‏که هر قدمى‏را که برمى‏دارید فقط براى رضاى خدا باشد »  و در آیه‏ى دیگر مى‏فرماید: « وَ ما أُمِروا إلّا لِیَعْبُدوا اللَّهَ مُخْلِصینَ لَهُ الدّین » « شما دستورى غیر از این ندارید که کارهاى خود را فقط براى خدا انجام دهید.»

باید ریشه‏یابى کرد که با وجود همه‏ى این مطالب، به چه دلیل ما در انجام اعمالمان خوش‏آمدن و بدآمدن مردم را در نظر مى‏گیریم؟ اگر به یارى خداوند متعال این مسأله حل شود، در دنیا و آخرت در نهایت خوشى خواهیم بود.


 
 
یادآورد گدشته/آیه الله هاشمی‌رفسنجانی در سال۱۳۶۲ :
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱۸
 

آنها که زمان شاه جرات حرف زدن نداشتند امروز مدعی حکومت نایب امام زمان شده اند! / امام فرمود:مراقب فتنه اینها باشید تاجمهوری اسلامی و مردم را از هم جدا نکنند!

  • امام فرمود: آرزوی برخی ها رسانیدن کشور به روزی است که رای رهبری را روبروی رای مردم قرار دهند، برای همیشه می گویم انتخابات در جمهوری اسلامی ایران متعلق به مردم است
  • همین‌هایی که می‌گفتند هرکس به عنوان حکومت قبل از قیام حضرت حجت(ع) قیام کند مثل مرغی است که پیش از آنکه بال دربیاورد بخواهد پرواز کند! امروز مدعی پروپاقرص حکومت اسلامی شده اند!
  • آنها که در ایام مبارزه می‌گفتند آب در هاون می‌کوبید حالا راه افتاده‌اند و می‌گویند که مردم حق دخالت در انتخابات را ندارند!
  • اشخاصی که می‌گفتند تا حکومت امام زمان تشکیل نشود هیچ حکومت اسلامی تشکیل نخواهد شد حالا مدعی آن هستند که چون حکومت خداست و حکومت امام زمان است و نایب امام زمان(عج) بر راس آن است پس مسئله مهمی مثل انتخابات نباید در اختیار افکار مردم کوچه و بازار باشد، باید توسط رهبری هدایت شود!!!
  • امام این اشتباه تاریخی را اصلاح کردند و این توطئه را بر هم زدند و فرمودند این چنین حرفهایی را نزنید، این خطرش از کلام جدایی دین از سیاست بیشتر است!
  • اگر روزی به مردم القاء شود که روحانیون طراز اول فقط حق تصمیم‌گیری دارند و مردم موجودی بی‌اراده در دست رهبران جامعه هستند نقطه آغاز سقوط کشور و نظام است!

 
 
عملیات خیبر/به کوشش علی قانعی فرمانده اطلاعات عملیات لشگرنصرخراسان درعملیات خیبر
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱٢
 

پس از فتح خرمشهر و عقب نشینی سراسر ارتش عراق، دشمن برای دست یابی به پدافند مطمئن تدابیری به کار بست؛ به گونه ای که در مناطق کوهستانی، ارتفاعات مرزی را همچنان در اشغال خود نگه داشت؛ و در مناطق پست، با به کارگیری موانع مصنوعی موقعیت خود را تحکیم بخشید. در عین حال، دشمن از موانع طبیعی نیز به منظور ایجاد اطمینان بیشتر بهره می گرفت. در این میان، رودخانه عریض اروند و منطقه وسیع هورالعظیم از نگرانی دشمن نسبت به تهاجم قوای ایران کاسته بود. این موضوع در منطقه هورالعظیم بیشتر مشهود بود، به طوری که دشمن هیچ گونه مانعی را برای ایجاد پدافند در غرب این منطقه در نظر نگرفته بود. عراق هرگز نمی پنداشت آب گرفتگی وسیع هورالعظیم برای نیروهای پیاده ایران قابل عبور باشد؛ و نیز گمان نمی کرد قوای مسلح ایران تلاش اصلی خود را در این منطقه قرار دهند.

هم چنین عراق در سال های سوم و چهارم جنگ تاکتیک های جدیدی اتخاذ کرد، که طبعا نیازمند به کارگیری تاکتیک ها و تدابیر جدید بود. به منظور برهم زدن معادله نظامی جنگ به نفع جمهوری اسلامی و به دست گرفتن ابتکار عمل، منطقه هور با سه ویژگی انتخاب گردید:

  1. ضعف و ناتوانی دشمن در عملیات آبی – خاکی.
  2. سرعت عمل.
  3. غافلگیری.

 
 
خلاصه‌ای از قوانین و مقررات مهم مربوط به جانبازان
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٤
 

 
 
زخم ها، تاولها و سرفه هایی که از تنهایی می گویند/ احسان.س
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٤
 

در رثای جانباز شیمیایی ای که به جای اینکه در کشورش تحت درمان قرار گیرد،در غربتی سرد و مظلومیتی مطلق با عوارض شیمیایی دست و پنجه نرم می کند  

 

باز کبود میشود و صدای سرفه های پی در پی اش در خانه میپیچد باز دل فرزند میلرزد.دستهای پرتاولش هنوز می لرزند کمی برایش آب می آورند اما دست را پس میزند و همچنان سرفه میکند فرزندش به چشم های مهربانش خیره میشود اما چشمهایش از فرط درد قرمزند و مجالی برای لبخند به فرزندش نمیگذارد .

 

 

نفس هایش به شماره افتاده است. سالهاست تاول دستانشان کهنه شده، چشمانشان دیگر سوی دیدن ندارد و تک سرفه های خشکش با اسپری خاموش می شود. داستان درجه و درصد جانبازی نیزبرایش بی معنا و مایه پوزخند است زیرا هیچ ترازویی نمی تواند ضایعه مصدومیت شیمیاییش را اندازه بگیرد.

جنگ تمام شده و او به شهر بازگشته ، با تنی خسته و زخم هایی ناپیدا که آرام آرام خود را نشان دادند حتی فرزندانش نیز باید جور این جنگ و سختی هایش را بکشند زخم هایی که میخواستند سالهای سخت ماندن را کوتاه کنند . سالهاست که جنگ تمام شده است اما سایه سخت آن از زندگی او رخت بر نبسته است .در طول جنگ طبق آمار رسمی بیش از 110 هزار نفر گازهای شیمیایی را استنشاق کردند که از این تعداد تنها 48 هزار نفر آنها تحت پوشش و درمان بنیاد جانبازان هستند که همین تعداد نیز همواره با مشکلات شدید دارویی مواجه هستند.


 
 
در اسارت .../یکی از اسرای جنگ
نویسنده : بنیاد دلاوران ایران زمین(دلاویز) - ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٤
 

مطالبی را که در ذیل مطالعه خواهید نمود٬ ګوشه هایی از تجربیات عینی جوانی است که حالا پس از ګذشت 32 سال از انقلاب شاید دوست دارد باز هم جوانی را بیازماید... آنجا که می ګوید: دلم برای اسارت تنګ شده...

این را بګویم تا بدانند که وصف حال این مردم ګرفتار همانند یوسف نبی (ع) شده است٬ آنجا که می ګوید: ربّ السّجن احبّ الیّ ممّا تدعوننی الیه... که زندان بهتر است از آنچه من  (من ایرانی مسلمان شیعه) را بدان می خوانید...     

پیش ګفتار

پدیده ها در طول تاریخ ماهیتاً یکی هستند، اما اشکال مختلف دارند. انسان هم به عنوان یکی از پدیده های روی زمین بدینگونه است و تمام مسائل مبتلابه او در طول تاریخ ماهیتاً یکسان بوده است که به فراخور پیشرفت تمدن بشری اشکال مشکلات او تغییر نموده است. در قرآن سوره شمس آمده است که: "" فالهمها فجورها و تقواها. قد افلح من زکّیها. وقد خاب من دسّیها."" خدا نیکی و بدی را در انسان قرار داده ( تا انسان یکی را اختیار کند ). پس رستگار شد هرآنکس که نفس را از آلودگیها پاک نمود. و سرافکنده گردید هرآنکس که نفس را آلوده نمود. پس تکلیف و راه انسان مشخص است  و پیامبران هم برای بشارت و انذار این دو نکته آمدند تا تحولی مثبت در ماهیت این پدیده یعنی انسان رخ دهد...

جوانی ...

حالا که به این سن و سال رسیدم و یک نگاهی به گذشته کردم، دیدم چه اتفاقی افتاده است. فهمیدم چرا این ملت 2500 سال هست که می سوزد. حالا فهمیدم که چرا شاه گفت صدای انقلاب شما را شنیدم... چرا باید در این مملکت همیشه وقتی جانها به لب رسید و کار به دقیقه ی ۹۰ رسید یک تغییر توام با انفجار رخ دهد؟!!